Желязков: Българският бизнес може да допринесе значително за следвоенното възстановяване на Украйна


10/07/2025, 16:35

снимка: МС

От самото начало на войната България твърдо подкрепя Украйна, трябва да разширим тази подкрепа и в мирно време. Българският бизнес има значителен потенциал да допринесе за следвоенното възстановяване на страната. Това заяви министър-председателят Росен Желязков в рамките на IV Конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна, която се провежда в Рим.

Изтъквайки мащаба на опустошението, премиерът Желязков посочи двата ключови стълба, от които ще зависи възстановяването на Украйна. На първо място министър-председателят акцентира върху критичната инфраструктура и необходимостта да бъдат поправени - разрушената или силно повредена енергийна система, транспортните връзки и основни услуги като водоснабдяване и канализация. България е готова да помогне на Украйна в това начинание, заяви Желязков. По думите му страната ни е стратегически позиционирана да координира междусекторни инициативи за възстановяване, обхващащи области като енергетика, корабоплаване и сигурност на пристанищата, устойчивост на климатичните промени и др. Премиерът специално открои и новия стратегически подход на ЕС за сигурен, проспериращ и устойчив Черноморски регион, предлагащ сътрудничество в редица области между държавите-членки на ЕС и регионалните партньори, включително Украйна, Турция и Грузия.

Според премиера Желязков инвестициите в железопътни и транспортни връзки са също средство за насърчаване на интермодалността и за подобряване на свързаността в региона. Директна железопътна връзка между Одеса на Черно море и Александруполис на Егейско море ще съкрати времето за транзит и ще отвори допълнителни възможности за износа на Украйна, отбеляза още министър-председателят.

Като втори ключов стълб за възстановяването на страната премиерът Росен Желязков открои енергийната свързаност. Министър-председателят подчерта, че в края на май официално стартира изграждането на Вертикалния газов коридор, който ще улесни преноса на газ в посока юг-север, като по този начин ще укрепи енергийната сигурност на Украйна.

В заключение премиерът Росен Желязков изтъкна, че за да бъде успешно възстановяването на Украйна, то трябва да бъде обвързано и с европейската интеграция. По думите му това е дългосрочен стимул както за институционална модернизация, така и за икономически растеж. В този критичен момент Украйна се нуждае от нашата пълна подкрепа, толкова дълго, колкото е необходимо, категоричен беше българският министър-председател.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени
Дата: 27/08, 12:24

Фестивалът "Животът е красив" събира над 500 участници от 11 държави във Варна
Дата: 27/08, 12:20

А1 и Уча.се с ново партньорство за началото на учебната година
Дата: 27/08, 12:20

Политико: Шефът на ЦРУ е предупредил Кремъл да не напада Естония, Латвия и Литва
Дата: 27/08, 12:16

Шефът на руската Служба за външно разузнаване потвърди, че се е срещнал с директора на ЦРУ в Москва
Дата: 27/08, 12:13

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия