снимка Булфото
Евродепутатът Радан Кънев (ЕНП/Демократична България) се обърна днес, 14 юли, към ръководството и националните делегации в групата на Европейската народна партия в Европейския парламент с призив за задълбочено и обективно разследване на обстоятелствата около ареста и задържането под стража на кмета на Варна Благомир Коцев.
Според Кънев, случаят е показателен за сериозни системни проблеми, изтъкнати и в последния Доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България – включително липсата на реална съдебна независимост, злоупотреби с командироването на съдии и фактическото замразяване на съдебната реформа, в частност – тази на КПКОНПИ.
„Овладяването на институциите от бизнес-политическата групировка около г-н Пеевски е проблем, който надхвърля партийните разделителни линии. Присъединяването ѝ към популистката линия на Виктор Орбан и формирането на общи политически платформи в международни институции, включително ПАСЕ, представлява пряка заплаха за европейската ориентация на България“, подчерта Кънев.
Евродепутатът предупреди, че ако не бъде дадена решителна реакция, в бъдеще репресивният апарат, днес насочен към политически опоненти, може да бъде използван и срещу представители на управляващите партии. Кънев припомни, че още преди пет години е предупредил за опасността фигури, като тогавашния главен прокурор Иван Гешев, да бъдат използвани срещу всяка форма на легитимна власт, включително срещу ГЕРБ – партия, която дълго го подкрепяше.
„Следващите стъпки ще бъдат координирани с други евродепутати от демократичната опозиция, включително от групата Renew Europe – единствената, в която българското управляващо мнозинство няма критично присъствие. Защитата на правовата държава не може да бъде жертвана в името на партийна лоялност“, заяви още Кънев, предаде факти.бг.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
БФС: Спартак е изряден и преизпълни условие на УЕФА
Дата: 08/05, 14:21
Пишман "килър" случайно е уцелил жената до Старбъкс на Главната във Варна? Районът е пълен с ученици
Дата: 08/05, 14:10
Песков: Путин е готов да преговаря с Европейския съюз
Дата: 08/05, 14:06
Черно море и Спартак взеха лиценз, Берое - не
Дата: 08/05, 14:01
Махат Кандев
Дата: 08/05, 14:00