Владимир Иванов: Цените на основните храни са почти равни от 50 дни


14/07/2025, 20:33

Редактор: Недко Петров

Стопкадър бТВ

Пазарът се движи идеално през последните петдесет дни. Доматът например струваше 2.47 лева, мина през най-нисаката цена 2.10 и сега е 2.40. Всичко е във връзка с предлагането. Движенията на цената на домата са изцяло икономически и изцяло са свързани с предлагането, не с някакви други фактори. Средната цена на едро на домати е 2.40 лева, но може да ги намерите на 3.50 и 4 лева. Има пазарни места с по-високи цени и по-ниски цени, зависи от рационалния избор на гражданите.

Това заяви Влдимир Иванов, председател на държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Захарта е 1.91 лева и е 9 процента под нивата от миналата година. Това е и в тенденцията на общия международен пазар, захарта пада и на българския пазар. Кривата на захарата е 7, 8 стотинки, абсолютно пазарно взаимодействие, което означава, че никой не влияе на пазарното равнище. Кривата с по-малко промени е с почти прави линии, естествено пазарно поведение, допълни той.

Брашно, олио, масло - 20 процента разлика. 60 дни олиото е без промяна, 1-2 стотинки нагоре, надолу. Това е нормално търговско взаимодействие. Същото е и в Европа, цената на олиото е почти около 1200 долара - стабилно предлагане на олио. Реколтата и кривата са най-важните фактори, които влияят върху ценообразуването. Ние имаме спокоен и балансиран пазар на ценообразуването, и цените са такива, каквито са се получили в сблъсъка между търсене и предлагане, не следствие на друго виляние, каза още експертът.

През последните 50 дни основните хранителни продукти са почти равни. Прясното мляко спада надолу, но плодовете са нагоре заради лошите климатични условия. Ябълката расте по мъничко, но расте постоянно. Маршът е 60 стотинки, тъй не е добра реколтата с ябълката. При черешата много трагично беше положението, при кайсията е по-добре, благодарение на близки страни членки на ЕС, че имаме предлагане на пазар, коментира Иванов.

При нито една хранителна стока обаче няма рязко движение на цените. Възходящ ход има при сиренето. От 11.40 лева на 20 май, към момента е 11.47. Но трябва сериозен период от време, за да се види как се движи. Кашкавалът от 18.60 на 20 май, слиза на 18 лева. Поевтинява, но това са малки размери, тъй като има дни с лошо предлагане и неритмично предлагане. Може да тръгне нагоре и после надолу, както и зеленчуците - краставици, домати и други. Картофът е устойчив, почти без промяна от миналата година, кромид лук - също, но това се дължи на добрите реколти и добрия климат, разкри още по бТВ Владимир Иванов.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 21:10

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 21:10

Никола Стоянов: Мерките срещу високите цени могат да проработят
Дата: 11/05, 21:03

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 21:00

Новото мнозинство забранява със закон Чолаков и Сарафов да са в бъдещия ВСС
Дата: 11/05, 20:55

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия