Снимка БАБХ
Агнета, които трябваше да бъдат унищожени, изчезнаха от месокомбинат.
Осемстотин заклани агнета, насочени за унищожаване заради липса на здравна идентификация и съпътстващи документи, изчезнаха от месокомбинат в Свищов. Това се случи само два дни, след като инспектори на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) спряха частично дейността на предприятието заради нарушения.
По информация на собственика, агнешките трупове са били натоварени през нощта и изпратени към екарисаж в Гърция. Проверката обаче показва друго - в този период посоченият автомобил не е бил в района на Свищов, а в друга част на страната.
Законът изисква месо да се насочва към екарисаж по строго определена процедура – с комисия и при задължително третиране, което да изключи възможността за последваща употреба. Към момента няма данни тези действия да са изпълнени, съобщи бТВ.
В хода на проверката е установено още, че по документи част от агнетата са били транжирани в предприятието.
Не е изключено количества от тези партиди да са достигнали до търговската мрежа. Издирването на липсващите количества и изясняването на тяхното движение продължава в координация с компетентните органи. БАБХ ще информира за резултатите от разследването.
Агенцията подчертава, че всеки продукт с неустановен произход или без необходимата документация се спира от реализация. Контролът в търговската мрежа е засилен, включително и в празничните дни, с цел защита на потребителите и гарантиране на безопасността на храните.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Абас Арагчи: Ще държим отговорни всички държави, които помагат на САЩ при евентуална атака срещу Иран
Дата: 24/07, 10:06
Проверката не установи разлив на мазут и теч от танкера "Кайрос"
Дата: 24/07, 09:59
Цената на петрола сорт Брент остава над 100 долара за барел
Дата: 24/07, 09:55
Турските власти осуетиха нелегален превоз на пет кученца към България
Дата: 24/07, 09:44
Икономистът Георги Ангелов: Вървим по пътя на Жан Виденов
Дата: 24/07, 09:431 Коментар