Австралия забранява достъпа на деца под 16 години до YouTube


30/07/2025, 07:58

Пиксабей

Австралия ще въведе забрана за достъп до видеоплатформата YouTube за деца под 16-годишна възраст в рамките на новаторско законодателство, насочено към регулиране на социалните мрежи. Това съобщи министърката на комуникациите Аника Уелс, като подчерта необходимостта от защита на подрастващите от „хищнически алгоритми“, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

„Искаме децата първо да разберат кои са, преди платформите да започнат да им внушават кои са“, заяви Уелс в официално изявление. „Социалните мрежи имат своето място, но няма място за хищнически алгоритми, които са насочени към деца“, допълни тя.

Миналата година Австралия обяви, че подготвя закон, който ще забрани достъпа на деца под 16 години до социални платформи като Facebook, TikTok и Instagram. Първоначално правителството бе дало сигнал, че YouTube ще бъде изключение от правилото заради широкоразпространената му употреба в образователната система.

Говорител на YouTube — една от най-популярните платформи в света — нарече новото решение рязка промяна в позицията на властите.

„Нашата позиция остава категорична: YouTube е платформа за споделяне на видеосъдържание с библиотека от безплатни, висококачествени видеа, която все по-често се гледа на телевизионни екрани“, се казва в изявление на компанията. „Това не е социална мрежа.“

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Иван Бакалов: Радев може да свърши като Виденов
Дата: 08/05, 12:25

Социолог: ГЕРБ и ДПС са по-меката опозиция. Това е опит да пресекат реваншистки устрем
Дата: 08/05, 12:18

Гюров предаде властта на Румен Радев, завеща му и специална папка
Дата: 08/05, 12:15

Фалшиви съобщения за глоби от КАТ крадат пари и лични данни
Дата: 08/05, 12:041 Коментар

Повече от месец е спряно извозването на боклука на "Ален Мак" във Варна заради ВиК изкопи за нови строежи
Дата: 08/05, 12:011 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия