Екстремните горещини в Европа са довели до смъртта на хиляди


31/07/2025, 12:46

Снимка: Пиксабей

В разгара на горещата вълна в Европа учени изчислиха, че около 2300 души са загинали в 12 големи европейски града в резултат на екстремните температури, подхранвани от климатичните промени, съобщава БГНЕС. Според климатоложката Фридерике Ото от Имперския колеж в Лондон, тази предварителна оценка има за цел да привлече вниманието и да отправи навременен сигнал с надеждата да бъдат предотвратени бъдещи жертви. Тя подчертава, че институциите трябва незабавно да предприемат мерки и да спасят човешки животи.

Летните горещини често отнемат десетки хиляди животи в Европа, но техният мащаб става ясен едва след месеци, дори години. Това прави топлината своеобразен “тих убиец“ - за разлика от бедствия като наводнения или пожари, тя действа скрито. Особено уязвими са възрастните хора и хронично болните, но жертви стават и млади хора, които се трудят или спортуват на открито.

Изследването, публикувано само седмица след пика на горещините, е първото, което толкова бързо свързва смъртността с климатичните промени. Чрез комбинация от исторически данни за времето и съществуващи данни за смъртността, учените изчисляват, че между 23 юни и 2 юли температурите в 12 европейски града са били с между 1 и 4 градуса по-високи в резултат на глобалното затопляне. Те установяват също, че около 1500 от смъртните случаи - или 65% от всички, не биха се случили в свят без изменение на климата.

Това число дава особена тежест на проблема. Според Ото, именно конкретизирането на смъртността прави заплахата от климатичните промени по-близка, по-разбираема и по-човешка. Когато температурите се покачат само с няколко градуса, мнозина подценяват риска, но реалността показва, че дори такива разлики могат да бъдат фатални.

Индийският експерт Абхиянт Тивари, съавтор на първия план за действия при горещини в Индия, подчертава, че този подход може да има значително влияние и в страни, изправени пред екстремни летни температури. Фридерике Ото също смята, че Индия е естествен кандидат за подобни анализи, особено при вече съществуващ шаблон за изследване.

Докато горещините продължават да се засилват, а летата поставят нови температурни рекорди, учените настояват, че не можем да си позволим да пренебрегнем тази нарастваща заплаха. По думите на Ото: Не става въпрос само за топлина. Става въпрос за човешки животи, пояснява БНР.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Четвърти ден продължава издирването на мъжd, изчезнал след наводнението в Пещера
Дата: 27/08, 07:57

Здравната комисия изслушва кандидатите за управител на НЗОК
Дата: 27/08, 07:48

Премахнаха близо 400 незаконни присъединявания към ВиК мрежата от началото на годината
Дата: 27/08, 07:34

100 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие
Дата: 27/08, 07:28

Meta ограничава Facebook и Instagram до два часа дневно за тийнейджъри
Дата: 27/08, 07:19

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия