Снимка: Пиксабей, илюстративна
Необичайна студена вълна в края на пролетта повишава риска за земеделските култури в Източна Европа и Балканите.
Според метеорологичните прогнози рязкото застудяване ще доведе до значителен спад на температурите, като на места са възможни слани и отрицателни стойности през нощта. Това създава сериозна опасност за овощните насаждения, лозята и ранните зеленчукови култури.
Най-застрашени са районите с вече напреднала вегетация, където дърветата са в цъфтеж или са образували плод, предава meteobalkans.com. Дори краткотрайни слани могат да нанесат щети на кайсии, праскови, череши, ябълки и други чувствителни култури. Земеделските производители в България, Румъния, Сърбия, Северна Македония и Гърция следят внимателно развитието на обстановката.
Синоптиците предупреждават, че студеният въздух ще обхване голяма част от региона, а температурите ще останат под климатичните норми за сезона. В планинските и полупланинските райони не са изключени и снеговалежи, което е рядко явление за този период от годината.
Експерти съветват фермерите да предприемат превантивни мерки за защита на насажденията – използване на покривни материали, димни завеси, поливане срещу измръзване и други методи за ограничаване на щетите.
Тази извънсезонна студена вълна отново показва колко уязвимо остава земеделието към резките климатични промени и екстремните метеорологични явления. Следете актуалните прогнози за времето, тъй като ситуацията може да се променя динамично.
Между 29 април и 3 май 2026 г. ни очаква сериозно застудяване в сутрешните часове. Температурите ще бъдат с 8 до 12 градуса под нормата, а в някои низини ще паднат до около нулата.
В Предбалкана, планинските райони и Североизточна България ще има условия за слани. Картите в публикацията не са за температурата на 2метра, а за отклонението от климатичната норма.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Мъж се хвърли от 7-ия етаж на блок в "Трошево" във Варна
Дата: 28/04, 10:54
Гласът на Тръмп се сбогува с репортерите: Надявам се това да е последната ми пресконференция
Дата: 28/04, 10:53
Възстановяват десните секции от светофарите на две кръстовища във Варна
Дата: 28/04, 10:44
БФС клекна пред ЦСКА и смени съдиите за реванша с Лудогорец
Дата: 28/04, 10:191 Коментар
Латвия забрани на дъщерята на Лавров да влиза в страната
Дата: 28/04, 10:154 Коментара