Уред за 5 хиляди лева спасява високите етажи на блоковете


05/08/2025, 09:26

Кадър Ютуб

"Няма налягане, къпането е пълна мъка“, „водата в чешмата едва цъцърка“, "вече мием чиниите с минерална вода". С подобни вопли заливат  социалните мрежи пловдивчани, които имат жилища по високите етажи. Проблемът става все по-сериозен и хората са готови да инвестират сериозна сума, за да се къпят, перат и мият спокойно. В най-патова ситуация в момента са районите "Тракия" и "Южен", където се строи ударно. Затова и хората най-често хвърлят вината върху строителната офанзива. Това потвърждават и от ВиК - Пловдив, но отчитат, че има и друга причина - амортизираната водопроводна мрежа, предаде Марица

Жителите на много блокове вече търсят решение на проблема, което обаче често е свързано и със съседски разправии. Най-често се прибягва към монтиране на общия водопровод във входа на хидрофорни помпи, които вдигат налягането. Така и  обитателите по горните етажи имат шанс да се радват на нормална струя  от чешмите.    

"Напоследък има много запитвания за изграждане на хидрофори от сгради, които управляваме", потвърди пред "Марица" Лилия Чолакова, член на Управителния съвет на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост. След като проучат условията, много съседи се решават да монтират собствен хидрофор на сградата. Тук обаче идва едно голямо, в някои случаи и непреодолимо, препятствие ​- цената. „За да се сложи хидрофор в сградата, Етажната собственост трябва да е взела решение на ​общо събрание. След това се събират оферти от фирми, но при всички случаи става въпрос за няколко хиляди лева - 5000 лева, 7000 лева, а може и повече, тъй като цената на уредбата зависи от много фактори. Живеещите на ниските етажи нямат проблеми с налягането на водата в чешмата и те  често отказват да дават пари за проблемите на съседите от горните етажи“, дава ориентир за първата трудност Лилия Чолакова. А това може да спъне решението на общото събрание и така потърпевшите да се окажат в ситуация "всеки сам си решава проблема". Ситуацията с липсата на налягане по високите етажи е много подобна на тази с асансьорите или с ремонт на покрива на жилищната сграда. Първите етажи не желаят да плащат за асансьор, защото почти не го ползват. Не ги вълнува много и състоянието на покривната конструкция. 

"Преди няколко години се принудих аз и още една съседка да си монтираме „локален“ хидрофор - само за двата апартамента - единия на 3-тия, другия на 4-тия етаж", разказва своя опит Катя Иванова от бул. „Мария​ Луиза" в Пловдив. Оттогава те двете нямат проблем с налягането, но съседите им продължават да се мъчат с цъцъркаща вода. Кооперацията има хидрофор, проектиран още със строителството <210>, но той се е амортизирал. Вече месец не могат да открият къде е проблемът и държат туби с вода „на склад“ за всеки случай.

„Има и още едно решение за апартаменти по високите етажи с ниско налягане. То обаче е спорно, защото може да намали дебита на съседите“, посочва Лилия Чолакова на база на професионалния си опит. Става дума за т.нар. бустер помпа, малко устройство, което подобрява налягането на конкретното жилище. Инвестицията е наистина семпла на фона на хидрофорите - около стотина лева.

Професионалните домоуправители в града имат неписана схема, по която действат, щом чуят от някой от клиентите си „нямам налягане“. „Като първа точка съветваме всеки апартамент да провери щателно цедките на чешмите. Те може да са запушени. Още по-подозрително става, ако човек на 6-ия етаж няма налягане, а съседът му отгоре има. Тогава трябва да се направи специално замерване“, съветва Лилия Чолакова.

Какво казва законът 

Новите жилищни сгради в България не са задължени по презумпция да имат хидрофорна уредба. Инсталацията за повишаване на водното налягане се проектира и изгражда само при конкретни технически условия. Наредба №4 на ВиК уточнява, че изграждането на такива системи се извършва „от и за сметка на потребителите“. Операторите (ВиК) поемат поддръжката и ремонта само ако имат договор или са собственици на съоръжението.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Йотова пожела успех на кабинета „Радев“: Нямам резерви към министрите, които лично познавам
Дата: 08/05, 11:28

Прецедент в историята – ерген напусна „Ергенът“
Дата: 08/05, 11:24

МВР отцепи Главната на Варна: Издирват стрелеца, който е прострелял жена
Дата: 08/05, 11:21

Членовете на новия кабинет положиха клетва
Дата: 08/05, 11:18

„Мяра“: Над 50% от българите очакват нов бюджет
Дата: 08/05, 11:07

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия