Финансист: Държавата внася тотален хаос и търговците вдигат цените


05/08/2025, 22:45

кадър: Bulgaria On Air

"Необосновано покачване на цените никога няма да можем да предотвратим. Вредна е намесата, която КЗК иска да наложи на търговците. В тези свръхправомощия за тези регулатори прозира друг привкус с едни държавни вериги. Всички тези мерки и регулации позакъсняха, затова виждаме втурване на цялата държава да изсипва регулации. Търговците прехвърлят тази неизвестност към потребителите", заяви финансистът Преслав Райков в предаването "Денят ON AIR".

По думите му "това с дефицита на стоки" е доста пресилено, не сме 1996 г. Дефицити на никакви стоки не може и няма да има в България, имаме външен пазар, подчерта експертът.

Пред Bulgaria ON AIR Райков посочи, че търговците не знаят каква ще бъде финалната регулация и се презастраховат с вдигане на цените преди приемане на проектозакона. 

"Това доведе до този РR експеримент с Еврозоната. Кампанията за Еврозоната заслужава 100 пъти повече внимание. Еврото не променя цени, не води инфлация. То води нагласа. И когато нагласите са объркани с държавна намеса, тогава настъпва хаос", изтъкна той.

Според госта много от продуктите със или без Еврозона са били в позитивен тренд на развитие: "Много от тях спаднаха ценово. Намесата на държавата беше резонна, докогато трябваше да се спазват разписаните функции преди Еврозоната".

По-добре да го нямаше прекаленото бръкване в ценовата политика, а да се фокусират там, където им беше работата и преди, отбеляза Райков.

Той смята, че през последните 5 години големите хранителни вериги се третират като едва ли не длъжни за добруването на българския народ. 

"Това са вериги, които в голяма част от тяхната политика са в пъти по-адекватни от всички други пазарни участници. Нашият пазар е ограничен колко вериги имат място тук - 3-4 вериги могат да задоволят търсенето", коментира финансистът.

Райков е на мнение, че българските производители, които произвеждат качествен продукт, не могат да смогнат на търсенето на продукта. 

"Българските потребители искат да консумират и външни продукти, не искат да консумират само български", изтъкна финансистът. 

Той отново настоя, че не можем да лимитираме някой в това колко печалба прави. 

"Не трябва да се месим в икономически и финансови отношения. Държавата внася тотален хаос, а всички фактори остават в сила по заобиколен начин", каза още Райков.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Избраха "Докосване до любовта” за най-добър филм на "Любовта е лудост" във Варна
Дата: 30/08, 20:33

България с Везенков разгроми Румъния по пътя към "Евробаскет"
Дата: 30/08, 20:22

НАТО не вижда непосредствена заплаха от нападение от Русия
Дата: 30/08, 20:11

Надраскаха и втория нов влак "Шкода"
Дата: 30/08, 20:11

В стабилно състояние, но с тежка лицева фрактура е състезателят Павлин Димитров
Дата: 30/08, 20:01

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия