ЦИК с решение къде ще се гласува машинно


Дата: 24/02, 20:22

Снимка: Булфото, архив

На предсрочните парламентарни избори на 19 април ще има машинно гласуване във всички избирателни секции с изключение на:

тези в страната с по-малко от 300 избиратели;

при гласуване с подвижна избирателна кутия;

в избирателни секции в лечебни заведения;

в домове за стари хора и други специализирани институции;

в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме;

както и в избирателни секции извън страната, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления, или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели.

В решението на ЦИК за гласуването в машини е посочено, че софтуерът и устройствата се удостоверяват от Министерството на електронното управление, Българския институт за стандартизация и Българския институт по метрология.

С оглед повишаване на нивото на сигурност на удостоверителната версия на софтуера се извършва ново доверено изграждане - с използване на удостоверения вече изходен код чрез ключове, притежавани само от ЦИК, по публична процедура, в която могат да участват и представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в изборите, на български неправителствени организации, които са регистрирали наблюдатели, и на БАН, като на лицата се предоставя достъп до изходния код на софтуера.

За машинното гласуване се създават общи бюлетини върху сензорен дисплей, на която избирателят отбелязва по еднозначен начин своя вот. Бюлетините се проектират по същия начин, както хартиените бюлетини, посочва БНР.

В секциите, в които се произвежда машинно гласуване, избирателят гласува по избор с бюлетина за машинно гласуване или с хартиена. Гласуването с бюлетина за машинно гласуване е равностойно на гласуването с хартиена бюлетина.

Централната избирателна комисия организира и провежда обучение, както и провежда разяснителна кампания за машинното гласуване.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кабинетът "Гюров": Не искаме Съветът по сигурността да бъде превръщан в арена за предизборни изяви,
Дата: 28/02, 16:18

Свалена ракета падна сред хората в Катар
Дата: 28/02, 16:17

Много българи са блокирани на летището в Дубай
Дата: 28/02, 16:15

Тодоровден събра малки и големи в Екопарк Варна
Дата: 28/02, 15:41

Божанов: КЕВР още миналата година увеличи цената на тока и сега това се усеща
Дата: 28/02, 15:321 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия