Голям проблем с рестото в евро


09/08/2025, 22:00

Пиксабей

След Нова година ще възникнат много практични проблеми – как да се връща ресто в евро, как да се работи със стотинки и т.н. Ако държавата не създава хаос, проблемите могат да бъдат овладени. Дори и държавните служители трябва да бъдат обучени, казва финансистът Любомир Дацов, пише Фрог

Помнете случая с НАП и „минералната вода“ – там служител направи грешка, като сравнява несъпоставими цени – промоционална и редовна. При сегашните закони подобна грешка би довела до солена глоба, което не е справедливо“, дава пример той.

Ще успее ли държавата да овладее нелоялните практики с въвеждане на еврото? „Идеята не е да се борим с някакви „нелоялни практики“ или „спекула“. Това е нормалният преход към нова валута. Преминаването от лева към евро изисква двойно обозначение на цените – първо, за да свикнат хората, и второ, за да бъде ясно и прозрачно. След нова година цените ще се променят по естествен начин“, заявява Дацов по bTV.

По думите му проблемът с обвиненията в спекула създава напрежение и жълти новини, което е трудно да бъде обяснено. Повечето хора и търговци са коректни. Въпросът е, че на регионално ниво, особено при малките търговци и производители, има много неясноти. Би било добре да има организирани групи, които да помагат на бизнеса.

„Не живеем в държава, съставена от престъпници, и не е нужно да се мисли само за борба с измами. Всички тези анализи и препоръки стигат до Министерството на финансите и други ведомства, но дали има обратна връзка – това е друг въпрос. Ако държавата иска да помогне, трябва да организира активна и приложна кампания за обучение. Особено в малките населени места, където производителите и търговците имат нужда от яснота и подкрепа“, казва още финансистът.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Мирчев: Радев влезе в Брюксел като премиер, а излезе като адвокат на „Лукойл“
Дата: 20/06, 21:54

Белчев за новите санкции срещу Русия: България трябва ясно да защитава националния си интерес
Дата: 20/06, 21:47

Американската армия отрича иранските твърдения за затваряне на Ормузкия проток
Дата: 20/06, 21:27

Почина дългогодишният директор на Ботаническата градина на БАН доц. д-р Антоанета Петрова
Дата: 20/06, 21:12

Арестуваха българин за телефонна измама в гръцкия град Янина
Дата: 20/06, 21:08

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия