Внасят петиция с над 110 хиляди подписа срещу клетките за телета в България


19/08/2025, 07:43

Пиксабей

Активисти от организацията „Невидими животни“ и ангажирани с каузата граждани ще внесат днес в деловодството на Народното събрание петиция с искане за забрана на клетките за телета в България, съобщават от организацията.

По информация на „Невидими животни“ петицията е събрала над 110 000 подписа, предаде БТА.

Новородените телета предимно в сектор млекодобив у нас се хвърлят почти веднага след раждането си в тесни клетки, отбелязват от организацията. 

„От самото си раждане телето бива откъснато от майката. Хвърля се в малка клетка, едва по-голяма от самото него. То е бебе. Има нужда от игра, от социализация, от пространство. Вместо това е натикано в бетонна килия или между железни решетки. Час след час. Ден след ден. Седмица след седмица. Месеци наред. В самота и страх между едни и същи четири стени, от които няма бягане. Това е цялото му детство“, обяснява активистът Стефан Димитров от „Невидими животни“.

Случващото се категорично не отговаря на съвременните достижения в областта на животновъдството, нито на препоръките на компетентния научен орган на ЕС (Европейския орган за безопасност на храните, ЕОБХ), според които практиката на отглеждане на телета в клетки следва да се прекрати законово и телетата да се отглеждат заедно, на малки групи и с повече пространство, посочват от "Невидими животни". 

Петицията е започната през 2024 г. и бързо събра широка обществена подкрепа, съобщават още от организаторите. Искането на инициативата е законодателна забрана на клетките за телета в България и преминаване към модерното и по-естествено за телетата групово отглеждане. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



128 пожара са потушени в страната през денонощието
Дата: 30/08, 08:34

Синът на Нетаняху се върна спешно в Израел заради заплахи
Дата: 30/08, 08:30

Киев атакува петролна рафинерия в Ленинградска област
Дата: 30/08, 08:24

Натоварено движение на "Капитан Андреево" и "Калотина" тази сутрин
Дата: 30/08, 08:18

Гонка с полицията завърши с катастрофа в Бургас
Дата: 30/08, 08:17

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия