Редактор: Юлия Георгиева, кадър БНТ
Шоколадът поскъпна рекордно през последната година не само у нас, но и в целия свят.
Шоколадът напоследък стана солен, но това няма да ме откаже от него, коментират жените пред БНТ. Те споделят, че каквато и да е цената на любимото лакомство, не възнамеряват да се лишат от него .
Рекордното поскъпване на какаовите зърна и маслото от тях е заради лошите климатични условия и нашествието от вредители в страните от Западна Африка, които произвеждат 3/4 от световните доставки.
Европейските страни са изцяло зависими от вноса на каао. Затова и в ЕС за последната година цените му са се вдигнали с над 16%.
В момента имаме едно стабилизиране на цените и по-добри данни за стабилизиране на климата в Азия и Африка, които са основните производители, коментира пред БНТ Владимир Иванов, председател на Комисията за пазарите и тържищата.
Въпреки нарастващите цени на какаото и шоколада потреблението им у нас се увеличава, твърдят производителите в България.
В България, ако килограм шоколад струва 50-60 лева, в Швейцария струва 95 евро за килограм. Ето защо български производители обмислят да разширят износа си зад граница.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Ники Кънчев: Нашата родина е една от най-нормалните страни в света
Дата: 11/05, 00:001 Коментар
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 00:00
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 00:00
Доц. Йосиф Аврамов: Има много скъпи монети, откривани по нашите земи
Дата: 10/05, 23:50
Григор Димитров стартира срещу квалификант в Бордо
Дата: 10/05, 23:42