Лагард: Изключително опасно е Тръмп да контролира паричната политика на САЩ


01/09/2025, 12:12

Кадър Youtube

Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че поемането на контрола върху американската парична политика от Доналд Тръмп би било „много сериозна опасност“ за американската и световната икономика.

„Ако това се случи, това е много сериозна опасност за американската и световната икономика“, заяви тя в Radio Classique, като припомни, че политиката на американската централна банка (Фед) „очевидно има ефект върху САЩ за поддържане на ценовата стабилност и осигуряване на оптимална заетост“.

„Ако тя зависеше от диктата на този или онзи“, продължи Лагард, „балансът на американската икономика и, следователно, ефектите, които това би имало в целия свят, биха били много тревожни“.

Тя добави обаче, че ще бъде „много трудно“ за Доналд Тръмп да постигне такава ситуация, защото „Върховният съд на САЩ, чийто уважаван образ е широко разпространен в страната и се надявам, че ще бъде уважаван и от него, ясно посочи, че управител на Фед може да бъде отстранен само за тежко нарушение“.

„Все пак трябва да се стигне до крайност, за да бъдеш отстранен за сериозно нарушение“, смята тя, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

„Затова мисля, че ще му бъде много трудно да успее да убеди управителния съвет, който събира седемте членове във Вашингтон“, плюс тези от регионалните банки в САЩ, „да обърне напълно мнозинството“, добави председателят на ЕЦБ.

Доналд Тръмп, който смята, че има думата по отношение на паричната политика и редовно изразява желание Федералният резерв да понижи лихвените проценти, се опитва да подкопае някои от най-висшите му служители.

След като месеци наред ругаеше председателя на институцията Джером Пауъл, когото сам беше назначил на този пост по време на първия си мандат, американският президент сега се опитва да отстрани една от управителите, Лиса Кук, обвинена от президентския лагер, че е излъгала, за да получи ипотечни кредити с по-изгодни лихви.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Татяна Султанова: Моите очаквания за правителството бяха за нови хора с нов морал
Дата: 09/05, 20:591 Коментар

Мартин Димитров: Когато министрите не са ярки фигури, повече власт отива в премиера
Дата: 09/05, 20:471 Коментар

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 20:40

Илиан Илиев: Получи се не много красив, но пък оспорван мач
Дата: 09/05, 20:35

Предлагат Столичната община да придобие скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Дата: 09/05, 20:28

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия