Тръмп: Китай, Русия и Северна Корея, планират „заговор“ срещу САЩ


03/09/2025, 12:11

Кадър Ютуб

На фона на военния парад в Пекин по случай 80-годишнината от края на Втората световна война и капитулацията на Япония президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Китай, заедно с Русия и Северна Корея, планират „заговор“ срещу Америка, предаде Новини.бг.

„Предайте моите най-топли пожелания на [президента на Русия] Владимир Путин и [лидера на Северна Корея] Ким Чен Ун, докато кроите заговор срещу САЩ“, написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social, обръщайки се към китайския президент Си Цзинпин.

Стопанинът на Белия дом не уточни какво има предвид.

Същевременно той припомни, че САЩ са помогнали на Китай „да се освободи от враждебен чуждестранен нашественик (Япония)“. „Много американци загинаха, борейки се за победата и славата на Китай. Надявам се, че те ще бъдат почетени и запомнени“, отбеляза Тръмп.

Няколко часа по-рано в интервю за радиоводещия Скот Дженингс, държавният глава на САЩ заяви, че изобщо не се опасява от „формирането на ос“ между Китай и Русия срещу САЩ.

„Към днешна дата ние имаме най-силните въоръжени сили в света. Те никога не биха използвали своите въоръжени сили срещу нас. Повярвайте ми, това би било най-лошото, което биха могли да направят“, каза Тръмп.

Преди парада на победата в Китай се проведе 25-ата среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), в която взеха участие лидери на повече от 20 държави. По време на срещата Си Цзинпин заяви, че е необходимо да се формира „равноправен и подреден многополюсен свят“.

Според него международната общност трябва „да се противопостави на манталитета на Студената война, блоковото противопоставяне и практиките на сплашване“.

Си не спомена директно САЩ, но подчерта неприемливостта на „хегемонията и политиката от позиция на силата“. Путин също говори по тази тема, като уточни, че Русия не възприема западната цивилизация като враг и никога не прокарва в политиката си принципите „ние или те“, както и „който не е с нас, е против нас“.

На военния парад в Пекин Си отбеляза, че на човечеството „отново се налага да избира между мир и война, диалог и конфронтация“.

„Само когато различните страни и нации се отнасят една към друга като към равни, живеят в мир и съгласие, те ще могат да защитят общите интереси в областта на сигурността, да изкоренят източника на войната и да избегнат повторението на историческата трагедия“, подчерта китайският лидер.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Депутатите одобриха придобиването на седем минни ловци за ВМС
Дата: 26/08, 13:08

Дрогиран шофьор отнесе велосипедист, карал в насрещното край Варна
Дата: 26/08, 13:021 Коментар

Махат сухо и опасно дърво в Ботевата градинка във Варна
Дата: 26/08, 12:51

А1 и Уча.се с ново партньорство за началото на учебната година
Дата: 26/08, 12:50

Освен на Паша дере и Кабакум: Откриха още дронове край Камчия и до Поморие
Дата: 26/08, 12:381 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия