Снимка Пиксабей
Американците обявиха своите условия за сключване на примирие в Близкия изток.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че Вашингтон е постигнал целите си по отношение на Иран и може да започне прекратяване на военната операция. Той обаче добави, че резултатът от дипломатическия процес сега зависи от готовността на Техеран да направи отстъпки.
„Бих предпочел това да приключи с успешни преговори“, каза Ванс по Fox News, подчертавайки, че „топката е в полето на Иран“ и перспективите за нов кръг дипломатически диалог се определят от позицията на Техеран.
Американската страна повтори ключовите условия за постигане на споразумение. Както заяви вицепрезидентът, Съединените щати настояват Иран:
- незабавно да осигури свободно корабоплаване в Ормузкия проток;
- в дългосрочен план прехвърли целия си запас от обогатен уран под контрола на Съединените щати.
Ванс подчерта, че отказът на Техеран да отвори стратегически важния проток „фундаментално ще промени“ хода на преговорите и би могъл да доведе до втвърдяване на позицията на Вашингтон.
Същевременно представителят на администрацията отбеляза, че неотдавнашните преговори между САЩ и Иран са постигнали „значителен напредък“ по редица технически въпроси, въпреки че разногласията по ключови точки остават.
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс обвини Иран в извършване на "икономически тероризъм" чрез контрола си над Ормузкия проток, съобщава "Индипендънт". Той отправи обвинението си, след като вчера влезе в сила американската блокада на иранските пристанища и крайбрежни зони, пише novini.bg.
"Те на практика заплашиха всеки кораб, който се движи през Ормузкия проток", изтъкна Ванс. "Е, както показа президентът на Съединените щати, двама могат да играят тази игра".
Той посочи, че Съединените щати ще гарантират, че "никой ирански кораб също няма да излезе", ако Иран се заеме с "икономически тероризъм".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
САЩ загубиха един от най-скъпите си и модерни дронове над Персийския залив
Дата: 14/04, 17:561 Коментар
Илин Димитров: 18 820 дни без добра свързаност за Варна
Дата: 14/04, 17:40
Камион помете ограда на тротоар в Стара Загора, шофьорът не спря
Дата: 14/04, 17:35
Матева: В ЦИК няма постъпили сигнали за сериозни предизборни нарушения
Дата: 14/04, 17:25