Снимка: Фейсбук, Т. Роков
Министерството на културата и Община Варна потвърдиха, че ще издадат съвместни указания за аварийно-временно укрепване на къщата на Иван Драсов на ул. "Преслав" 51. Това решение е взето след инцидента в края на януари 2026 г., при който паднали елементи от фасадата нанесоха щети върху автомобил, посочва Радио Варна.
Мерките са с цел гарантиране на сигурността на хората, преминаващи по улицата, до финализиране на процедурата по цялостна реставрация, се казва в отговор на министъра на културата Мариан Бачев на въпроса на народния представител Стела Николова.
Състоянието на къщата е плачевно от години. Заради опасността от падащи елементи от фасадата зданието е обезопасено с козирка над тротоара. В миналото имаше случаи с паднали големи парчета мазилка, създаващи голям риск за преминаващите.
Сградата е построена от чешки архитект през 1894 г., когато Драсов е бил окръжен управител на града. Днес на фасадата има поставена паметна плоча, която отбелязва, че революционерът Иван Драсов е бил „член на БРЦК”, освен това е бил и „другар на Христо Ботев”.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Разкриха над четвърт милион фалшиви евробанкноти в Ловешко
Дата: 11/02, 21:10
Майка, оставила сина си на Лама Иво: Децата там са "прерожденци". Спонсорирах проекта, синът ми каза, че е насилен, но нито за миг не повярвах.
Дата: 11/02, 21:06
В КЕВР са получени 400 жалби за високи сметки за ток
Дата: 11/02, 21:02
Норвежец спечели медал на Олимпиада и обяви пред цял свят: Изневерих на приятелката си
Дата: 11/02, 20:56
49 фалшиви сигнала за пожар във Варна, сред куриозите - духалка, подпалила кола
Дата: 11/02, 20:531 Коментар