Снимка Булфото
Столична община напредва в процеса по проектиране на ремонта и възстановяването на сградата на минералната баня в кв. „Горна баня“. За Столична община възстановяването на сградата е приоритет. Целта е да не се допуска тя да продължава да се руши, а да бъде съхранена като ценна част от архитектурното и културното наследство на София. Това е и желанието на жителите на района, подчертаха в писмо до медиите от Столична община.
Процесът по прехвърлянето на сградата за управление на Столична община беше задвижен след съвместна среща с участието на кмета Васил Терзиев миналата година. През декември 2025 г. държавата предостави сградата за управление на общината за срок от пет години, след което Столична община започна подготовката за нейното възстановяване.
Развитието на минералните води и ресурси на града са сред стратегическите проекти на кмета Васил Терзиев, пише novini.bg.
„По-голямата идея е за възстановяване на минералните бани в града. Това е една абсолютно неизползвана ниша за София, не само заради туризма, това е здраве, култура и социализация“, каза заместник-кмета арх. Любомир Георгиев.
През април 2026 г. чрез дирекция „Зелена система“ беше извършено заснемане на растителността и основно почистване на терена около сградата.
Изготвен е идеен проект за ремонт на покрива и възстановяване на фасадата. След изготвянето на окончателната количествено-стойностна сметка (КСС) ще бъде открита процедура за избор на изпълнител на строително-ремонтните дейности. Тъй като сградата е недвижима културна ценност, проектите ще бъдат съгласувани с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Ремонтът на покрива е най-неотложната мярка, тъй като е ключов за опазване на сградата.
Визията на Столична община е минералната баня да запази своето предназначение като баня. Конкретното съдържание и начинът на използване на вътрешните пространства ще бъдат определени на следващ етап чрез разработването на концепция, която ще бъде представена за обществено обсъждане.
Паралелно с това Столична община е заявила пред държавата искане за прехвърляне на собствеността върху сградата. Към момента се очакват последващи действия от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и областния управител.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Кола се обърна по таван на кръстовището на бул. "Цар Освободител" и ул. "Вяра" във Варна
Дата: 13/07, 20:012 Коментара
ЕС не успя да се споразумее за 21-вия санкционен пакет срещу Русия
Дата: 13/07, 19:53
САЩ ще възобновят блокадата на Иран в Ормузкия проток и ще събират такси за безопасното му преминаване
Дата: 13/07, 19:371 Коментар
Три години затвор за мъж от Пловдивско, убил жената, с което живее на семейни начала
Дата: 13/07, 19:271 Коментар
A1 Gaming League отново събра феновете на електронните спортове на Aniventure Comic Con 2026
Дата: 13/07, 19:20