Запрянов: "Стената от дронове" не е разработена и е само политическо намерение


07/10/2025, 14:07

Булфото

Dronе wall ще бъде система от системи. Концепцията не е разработена и все още говорим само за политическо намерение. 

Това заяви министърът на отбраната Атнас Запрянов по време на изслушването му в ресорната парламентарна комисия, предаде БГНЕС. 

Към министър Запрянов депутатът от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев отправи въпроса с какво ще се включи България в т.нар. "стена от дронове" и по-конкретно с какво може в момента да се включи страната ни. От своя страна министърът на отбраната отговори, че участват в обсъждането на концепцията за създаването на тази стена от дронове. 

"Все още концепцията не е изяснена. Ние разглеждаме създаването на тази система от системи с грантови финансови средства от ЕС", уточни Запрянов и обясни: 

"Това, което ние сега правим е, наличните ни сили и средства, които имаме, да бъдат засилени." 

Мирчев зададе уточняващ въпрос, а именно планира ли българската държава да се обърне към украинците, а военният министър допълни, че ще използваме техния опит. 

Попитан кога е открит течът на гориво в самолета F-16, Запрянов заяви, че "още при прелитането на F-16 имаше такава симптоматика". "Няколко месеца загубихме няколко пъти да разглобяваме цялата горивна система", каза той.

По думите му разходите ще поеме "Lockheed Martin" ("Локхийд Мартин"), тъй като са в гаранция. 

По време на изслушването в парламентарната комисия по отбрана стана ясно, че са изготвени технически задания за четири типа антидрон системи и българските технологични компании имат възможността да се наложат на европейския пазар. 

По отношение на дроновете няма стандартизиран процес, включително и на ниво НАТО. 

"Няма средство, което да е панацея срещу всички типове дронове. Dronе wall ще бъде система от системи. Няма страна, която да може да покрие всички обекти за борба срещу дроновете. Това е голямо предизвикателства –създаването на антидрон системи. Концепцията още не е разработена. Ако изграждаме антидрон стена, би следвало всички съюзници да бъдат включени, затова говорим още за политическо намерение", каза още Запрянов. 

Министерството на отбраната има намерение да води преговори за усилване охраната на българското въздушно пространство със средства на съюзниците, стана ясно още изслушването на военния министър в ресорната комисия.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Варна отстъпва по брой плажове със "Син флаг" на Бургас
Дата: 08/05, 15:40

Джиро д'Италия: Благодаря ти, България!
Дата: 08/05, 15:29

Пет подлеза във Варна с приоритет за основен ремонт
Дата: 08/05, 15:27

Новият регионален министър ще посети района на свлачището, което отнесе участък от пътя Смолян - Пампорово
Дата: 08/05, 15:181 Коментар

Нова фишинг – измама от името на МВР: Фалшиви съобщения за неплатени пътни глоби заливат потребители
Дата: 08/05, 15:12

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия