Архитект: В много кадастри реките са дадени като ниви. Не знам дали е грешка или умишлено


08/10/2025, 08:18

кадър: бТВ

Вчера Камарата на архитектите излязоха с позиция, в която посочват, че поредните наводнения по Черноморието са в резултат от безконтролно застрояване, унищожена природна среда и институционално бездействие.

„Такава е позицията ни не само за този случай, а за всички случаи в страната. Това е принципна позиция от много време. Ако има такова строителство, трябва да се докаже“, каза в „Тази сутрин“ архитект Събин Попов, председател на Регионалната камара на архитектите в Бургас.

„Причините са много и комплексни, но трябва да мине време, за да се разследва всичко и да се каже коя е основната причина“, допълни той.

По думите му има много дерета в урбанизирани територии, които са застроявани не само в тази част на страната, но и в други региони, включително и в София.

„Тези дерета, когато са в урбанизирани територии, трябва да бъдат така направени, че не само да не препятстват отичането на водите, но да се спомага тяхното отичане и закарване на подходящите места“, обясни архитектът.

„Има 127 обекта в страната, които са рискови от тази гледна точка за наводнявания. Сред тези обекти не е „Елените“, така че отговорността на високо ниво е голяма“, каза още Събин Попов.

Относно това сигнализирано ли е, че е извършено строителство в корито на река, той коментира:

„РИОСВ, РЗИ и другите институции, още на ниво подробни устройствени планове, са на място и участват в експертните съвети. Още на това ниво трябва да се решават тези въпроси. В тези устройствени планове се оказва какво ще бъде строителството, какви са максималните параметри на строителството и къде не може да се строи“, поясни още архитектът.

На въпрос възможна ли е хипотезата, че реката е изчезнала от кадастъра Попов заяви, че това е напълно възможно.

„В много кадастри реките са дадени като ниви. Той се поддържа от геодезисти и трябва да попитате тях как реките стават ниви. Не знам дали е грешка, или умишлено“, каза Събин Попов.

„Когато има в урбанизирана територия такива дерета, трябва да се вземат всички мерки“, отново заяви архитектът.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Приятни 26 градуса по Черноморието
Дата: 28/08, 06:00

Спортът по телевизията в петък 28 август
Дата: 28/08, 05:00

Българската асоциация по рециклиране: Поредното сриване на продуктовите такси обслужва чужди лобистки интереси и ще струва 400–600 млн. евро от бюджета глоби към Европейската комисия
Дата: 28/08, 04:30

Специалист по репродуктивна медицина идва във Варна на 25 и 26 септември: д-р Баев ще консултира двойки с проблеми при забременяване в Хейлан
Дата: 28/08, 04:30

Хороскоп за петък: Овен - почивка; Близнаци - баланс; Везни - промени; Козирог - новини; Риби - интуиция
Дата: 28/08, 04:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия