снимки: МВР
В интернет пространството активно се разпространява фишинг атака чрез имейли, озаглавени „Съдебни производства“. В тези измамни съобщения злонамерено са използвани името на Министерството на вътрешните работи и Главна дирекция „Национална полиция“, както и логата на Европол и ГДНП. Имитиран е дори отличителният знак на дирекцията и подпис на неин бивш ръководител, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Целта на измамниците е да заблудят потребителите в мрежата и да придадат достоверност на фалшивите документи. Съобщенията се изпращат от електронни адреси, които нямат нищо общо с официалните институционални домейни.
Фишинг имейлите твърдят, че срещу получателя са повдигнати обвинения в киберпрестъпления – включително педофилия и детска порнография – и настояват за плащане на фиксирана „глоба“ от 8500 евро, за да бъдат избегнати съдебни дела и репутационни щети. В писмото измамниците обещават, че след превеждане на сумата „процедурата ще бъде прекратена“, а „чувствителната информация“ – изтрита.
При отказ да се „сътрудничи“, се отправя заплаха, че след 72 часа „досието“ ще бъде предадено на съдебните органи и че ще се приложат несъществуващи нормативни актове за сексуалните престъпления и закрила на непълнолетните, предвиждащи лишаване от свобода от 1 до 4 години и глоба от 420 000 евро. В допълнение, измамниците предупреждават, че делото ще бъде публично оповестено „за да се възпрат други хора от подобни практики“, като добавят: „Добре осъзнавате въздействието, което това ще има върху живота ви!“.
Главна дирекция „Национална полиция“ предупреждава, че всички подобни съобщения са измама и призовава гражданите да подлагат на съмнение автентичността на всякакви електронни писма, получени онлайн от името на държавни институции, служебни лица или известни личности.

Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Асен Василев: Гълъб Донев ощетява работещите с по 30 евро месечно
Дата: 27/08, 22:271 Коментар
Собственици от „Елените“: Почти година след потопа комплексът отново е застрашен от наводнение
Дата: 27/08, 22:19
Двама загинаха при нападение в училищен комплекс край Берлин
Дата: 27/08, 22:16
Правителството отпусна близо 5 млн. евро за медицинските хеликоптери
Дата: 27/08, 22:10
Специалист по репродуктивна медицина идва във Варна на 25 и 26 септември: д-р Баев ще консултира двойки с проблеми при забременяване в Хейлан
Дата: 27/08, 22:10