снимка: Raoulduke47, Уикипедия
Популацията на дребен дивеч и основно на зайците в поречието на река Места е сериозно застрашена от мигриращи чакали от Гърция. Проблемът се задълбочава през последните две години, като хищниците трайно се заселват и размножават в районите на крайграничните населени места у нас.
Според Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България", ловните дружинки от Абланица, Садово, Хаджидимово и Дъбница вече предприемат активни мерки за справяне с кризата, пише Дунав мост.
"От една-две години в крайречните терени ловците констатират вече и чакали - един много хитър и упорит хищник, застрашаващ популациите на всички видове дребен дивеч и основно на зайците", посочват от организацията.
Хищниците се отличават с изключително висока адаптивност към терени с подходящи укрития. Тяхното засилено присъствие е потвърдено категорично и по време на последната пролетна таксация на дивеча.
През изминалия ловен сезон ловците от Хаджидимово успяха да отстрелят пет екземпляра. Мотивацията на дружинките не е финансова, въпреки местната премия от 10 евро на бройка, а е продиктувана от желанието да се предотвратят непоправими щети върху местната фауна.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Промени в правила във Формула 1 още за старта на 3 май
Дата: 21/04, 02:00
Обявиха програмата за Деня на Шумен
Дата: 21/04, 01:30
Как се прави здрав корем
Дата: 21/04, 01:00
Иван Димов - първият с три отличия на европейското в Батуми
Дата: 21/04, 01:00
21 април - Рим празнува своя рожден ден
Дата: 21/04, 00:30