ЦИК: В 130 избирателни секции в 20 държави ще има възможност за гласуване с машини


08/04/2026, 13:27

Булфото

В 130 избирателни секции в 20 държави ще има възможност за гласуване с машини, каза председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова по време на срещата в сградата на „Дондуков“ 2 между президента Илияна Йотова и отговорните за провеждането на предсрочните парламентарни избори институции.

Председателят на ЦИК обясни, че машините са разпределени, където се очаква да има по-голяма натовареност, предаде БТА.

По-рано днес ЦИК предостави достъп на служители на Министерството на външните работи (МВнР) до склада, в който се съхраняват машините, за да може днес, най-късно утре, да бъде организирана дейността по предаване на машините за гласуване, обясни Нейкова.

Тя посочи, че българските граждани в чужбина са заявили двойно повече интерес спрямо вота в края на 2024 г. Особено много са подадените заявления във Великобритания. Надявам се този интерес да не е само към подаването на заявленията, а и към самия процес по участие в гласуването и избирателната активност да е по-висока спрямо тази през 2024 г., каза Нейкова.

Тя отбеляза, че ще бъде публикувана електорална карта с избирателните секции.

Заместник-председателят на ЦИК Росица Матева посочи, че срещу решението на избирателната комисия за секциите в чужбина е имало шест дела, но всички жалби са отхвърлени.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



МВР-Пловдив за чувала с части от човешко тяло: Разследва се тежко криминално престъпление
Дата: 08/04, 18:34

Lidl с игра за двоен билет за финала на UEFA Europa League 2026 в Истанбул
Дата: 08/04, 18:20

Илин Димитров: ролята на депутатите от Варна е да работят за Варна, а не да са неоткриваеми, след като ги изберат
Дата: 08/04, 18:20

54-годишен мъж е с опасност за живота след побой в Шумен
Дата: 08/04, 18:19

Поптодорова: Петролът ще поевтинее
Дата: 08/04, 18:14

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия