Превозвачи от Западните Балкани готвят гранични блокади, включително с България


Дата: 26/01, 07:00

Пиксабей

Превозвачи от Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина се очаква да протестират днес с блокади на границите със страни от Шенгенското пространство, включително с България, заради проблеми с новата система за влизане и излизане на Европейския съюз.

Организаторите на протестите заявяват, че новите процедури водят до сериозни забавяния и застрашават поминъка на превозвачите и предупреждават за възможни блокади, които могат да засегнат движението на товарните превози. Очаква се преминаването на пътници през границите да остане отворено, предаде БНР.

Представители на сдруженията на превозвачите на товари в международния транспорт от Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина са недоволни заради ограничаването на престоя на професионалните шофьори в страните от Шенген до най-много 90 дни в рамките на шест месеца. Сдруженията обявиха, че протестът ще продължи, докато проблемът не бъде решен.

На 10 април изтича пробният период и след това правилото ще се прилага стриктно.

Транспортните фирми предлагат Еврокомисията и експертите да намерят решение до края на март, а дотогава професионалните шофьори да се третират като гранични работници, които не подлежат на отчитане и за които новото правило няма да се прилага.

Според недоволните превозвачите ще се откажат да пътуват до страните от Западните Балкани заради задръстванията по границите и транспортните разходи ще се увеличат.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Диана Русинова: Три катастрофи за пет дни на едно и също място на АМ "Хемус"
Дата: 26/01, 14:35

Мъж подпали апартамент в Хасково, защото жена му го продала и не му дала нищо
Дата: 26/01, 14:25

Цветан Цветанов: Трябва да се сменят всички директори на ОДМВР в страната
Дата: 26/01, 14:221 Коментар

ГДБОП разби банда в Габрово, продавала вейпове с дрога в интернет
Дата: 26/01, 14:20

Тежка катастрофа с три камиона и кола на главен път Е-79, има загинал
Дата: 26/01, 14:091 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия