Бивш социален министър: Имаме болен проблем с минималната заплата


04/11/2025, 17:37

Редактор: Недко Петров

Стопкадър бТВ

Христина Христова направи експертен коментар на параметрите, които са заложени в бюджета за 2026 година. Според бившия министър на труда и социалната политика заради това, което в последните четири години е било като политическа ситуация у нас, този бюджет 2026-та стъпва на сложния и труден бюджет. Тя посочи и огромно предизвикателство, с което управляващите трябва да се справят.

Минималната работна заплата е болен проблем в България, който трябва да се реши. Ние порочно включихме една европейска директива в нашето законодателство за минималните работни заплати, и тя елиминира колективното трудово договаряне. Стигна се само до стойност 50%, и то грешна, основната заплата да се приравнява към брутната средна заплата, така че си остава проблема, посочи Христова.

Минималната заплата се увеличи отново много. Тя е минимален осигурителен доход за пенсии и за всички осигуровки. Също влияе и максималния осигурителен доход за приходи,  обаче намалява разполагаемия доход, каза още в „Лице в лице“ Христова.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Първи данни от обследването: Сградите в незаконния град край Варна са 128
Дата: 21/06, 10:06

Жълта болест по лозята
Дата: 21/06, 09:59

Изгубила се туристка край Банско вдигна на крак планинските спасители
Дата: 21/06, 09:49

Момче загина при тежка катастрофа край самуилското село Богданци
Дата: 21/06, 09:431 Коментар

Баща и дъщеря се изправят един срещу друг на балотажа за кмет на село Бата
Дата: 21/06, 09:391 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия