кадър: Нова тв
Бивш френски министър на културата, норвежки дипломат, участвал в мирните преговори в Осло, и бивш председател на Общото събрание на ООН от Словакия са сред няколкото известни личности, изправени пред последствия заради връзките си с Джефри Епстийн, пише "Ню Йорк Таймс" (New York Times).
Епстийн изгради широка мрежа от политически и социални контакти по целия свят.
Новоразсекретени документи на Министерството на правосъдието на САЩ, които са общо почти три милиона страници, разкриха подробности за тези взаимоотношения, което доведе до оставки, разследвания и политически сътресения.
Жак Ланг се оттегли от поста си като ръководител на Института на арабския свят в Париж, след като френските власти започнаха да проверяват предполагаеми финансови връзки между него и семейството му и Епстийн.
В Норвегия дипломатът Мона Юул подаде оставка след разкрития за финансови сделки, включващи нея и съпруга ѝ, предава Bulgaria ON AIR.
Словакът Мирослав Лайчак напусна поста си като съветник по националната сигурност, след като излязоха имейли, показващи близко общуване с Епстийн.
Разкритията предизвикаха отзвук в цяла Европа и извън нея.
Във Великобритания проверката на отношенията между Питър Манделсън и Епстийн създаде политически натиск върху министър-председателя Киър Стармър, който го беше назначил.
В Норвегия няколко високопоставени фигури, включително бивш министър-председател и членове на кралското семейство, са обект на проверка, което накара парламента да създаде независимо разследване.
В Индия и Израел името на Епстийн се появи в политически спорове, като лидери се дистанцираха от него, а опоненти използваха разкритията за политически натиск.
Някои личности признаха за социални контакти с Епстийн, но отрекоха да са знаели за каквито и да било нарушения.
Обхватът на документите разкри елитни политически и социални кръгове в множество държави, урони репутации и предизвика разследвания, които продължават да се развиват.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Стойчо Стойчев: Случаят „Петрохан – Околчица” не трябва да се политизира
Дата: 14/02, 17:15
Захарова нарече изявленията на Зеленски "блъфове на болен човек"
Дата: 14/02, 16:56
Адвокат: Близки на мъжа, намушкал трима в София, твърдят, че е бил увлечен по будизма
Дата: 14/02, 16:40
Винарска изба "Варна" празнува Трифон Зарезан
Дата: 14/02, 16:30
Мелони избра Африка пред Мюнхенската конференция по сигурност
Дата: 14/02, 16:24