Оставката на кабинета е в деловодството на НС, предстои депутатите да я гласуват


Дата: 11/12, 15:42

Булфото

Оставката е на правителството на Росен Желязков е депозирана в деловодството на Народното събрание. Предстои да бъде гласувана от парламента.

По-рано днес премиерът обяви оставката на кабинета точно преди гласуването по вота на недоверие. Вотът обаче беше гласуван в пленарната зала на Народното събрание и претърпя неуспех. За оставката на кабинета гласуваха 106 депутати, при изискване за минимум 121.

До обрата в пленарна зала се стигна, след като предварително обявеното за 13:30 часа гласуване на шестия вот на недоверие за провал в икономическата политика закъсня, а четири минути по-късно - в 13:34, Павела Митова от ИТН поиска 30-минутна почивка, без да се мотивира, и гласуването беше отложено за след 14:00 ч., предаде БНР.

Още тогава направи впечатление, че от пленарна зала нямаше нито един министър, отсъстваха депутатите от ИТН, част от депутати от ГЕРБ, включително лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Присъстваше обаче беше лидерът на ДПС -НН Делян Пеевски.

Минути по-късно дойде изявлението на премиера Росен Желязков и представителите на партиите от управляващото мнозинство, че кабинетът ще подаде оставка още днес. В 14:17 часа председателят на НС Рая Назарян даде старт на процедурата по гласуване и обяви резултата: В гласуването не участва нито един депутат от ГЕРБ, ДПС-НН и ИТН.

Само един народен представител от БСП гласува в подкрепа на вота на недоверие. "За" вота гласува и един от нечленуващите в парламентарна група. Това също е изненада, тъй като досега четиримата независими, напуснали групата на лоялните на Ахмед Доган, винаги гласуваха заедно с ДПС-НН.

След това Назарян поиска проверка на кворума - регистрираха се 108 и заседанието беше прекратено.

Оставката на правителството вече е внесена в деловодството на парламента, като по Конституция тя трябва да бъде гласувана от НС.

За утре е свикан извънреден Председателски съвет, очаква се на него да бъде решено гласуването на оставката да бъде насрочено за утре.

Ако бъде одобрена, пак според разпоредбата на Конституцията, предстои ново завъртане на ролетката по раздаване на мандати от президента за съставяне на правителство в рамките на 51-ото НС.

При неуспех едва тогава ще бъдат насрочени предсрочни парламентарни избори и ще бъде назначено служебно правителство.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Шенген превърна Дунав мост в градска магистрала, рекорден трафик за всички времена
Дата: 11/12, 16:34

Немски гигант с над 1000 служители в България почна масово съкращение в Румъния
Дата: 11/12, 16:30

Весели Празници
Дата: 11/12, 16:30

Китай вероятно ще използва цивилни роро кораби за нахлуването в Тайван
Дата: 11/12, 16:22

Грандиозна технология за 800 милиона евро внедряват край Варна
Дата: 11/12, 16:18

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия