Спряха да ядат дюнери в Истанбул


24/11/2025, 10:55

Пиксабей

Серия от случаи на отравяне, регистрирани през последните седмици след трагичната смърт на немско семейство, посетило Истанбул, предизвикаха широко разпространени опасения относно безопасността на храните и причиниха огромни икономически загуби за уличните търговци, ресторанти и хотели в ключови туристически райони. Страхът е толкова голям, че продажбите на улична храна в някои части на града са спаднали с до 80 процента, съобщава хърватската медия "Индекс", позовавайки се на Hurriyet Daily News.

Според Асоциацията на всички ресторантьори и туризъм (TÜRES), уличните търговци на храна в област Бешикташ са отчели спад на продажбите на печени картофи, миди и кокореч - ястие, приготвено от агнешки черва - с повече от 80 процента през първите дни след инцидента. Кебап магазините и магазините за дюнер с пиле също отчитат загуби до 25 процента, докато онлайн поръчките за храна са намалели с почти същия темп.

Представителят на TÜRES Ридван Туршак заяви пред Hürriyet, че продажбите „все още са с около 40 процента под нивата преди инцидента“, добавяйки, че най-резкият спад е регистриран в Ортакьой, част от Бешикташ, която отдавна е синоним на уличната хранителна култура на Истанбул. ОЩЕ: Чий е дюнер кебапът? Еврокомисията даде срок на Германия и Турция да разрешат спора

Инцидентът, който паникьоса хората

Кризата започна, след като германско-турско семейство, отседнало в хотел в квартал Фатих, се разболя на 12 ноември, след като яде улична храна в Ортакьой, и по-късно почина, което предизвика спекулации, че причината е замърсената храна. Въпреки че по-късно съдебните експерти посочиха алуминиев фосфид, използван в хотела за борба с вредителите, като вероятна причина за смъртта, Туршак отбеляза, че първоначалният фокус върху уличната храна веднага разклати доверието на потребителите и отблъсна купувачите от малките търговци. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Соленото езеро край Ларнака се оцвети в розово
Дата: 29/06, 01:30

Вселената може би не изглежда еднакво във всички посоки в особено големи мащаби
Дата: 29/06, 01:00

Владимир Карамазов: Фотографията ме промени повече от всичко
Дата: 29/06, 00:30

Канада е първият осминафиналист на Мондиал 2026 след късна драма с Южна Африка
Дата: 29/06, 00:10

Как да виждаме по-добре?
Дата: 29/06, 00:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия