Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв
Текстове в закона за бюджета дават поводи за анализ, че държавата се готви да купи Лукойл при необходимост. За да се купи рафинерията и бензиностанциите държавата ще търси 2 млрд. евро.
По принцип смятам, че държавата трябва да си притежава тези стратегически активи и никога не е трябвало да ги продава. Но тези решения са взети в един друг период. Не съм съгласен, че държавата не е добър стопанин. Ако се оставят специалистите да управляват тези дружества и политиците не се месят, всичко ще върви.
Това коментира пред Нова тв енергийният експерт Явор Коюнджиев.
В Чехия например ЧЕЗ е държавна, но с професионален менидджмънт. 2 млрд. евро обаче няма да стигнат. Тези пари ще бъдат ползвани за две неща - да се купи Лукойл, но той струва около 8 млрд. евро. Другото, което могат да осигурят тези пари, е оборотен капитал на рафинарията, защото и към момента за нея суровия петрол го купува компанията - майка. Нашата рафинерия никога не е купувала нефт от световните пазари. Купуването на нефт е сложна процедура, която може и да бъде овладяна, но това е много капиталоемко. Сумата, нужна за оборотен капитал на рафинерията е точно около 2 млрд. евро. Не знам за какво ще се ползват тези пари, но просто разсъждавам, коментира той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Варненка: Приложението Mpark дава грешна зона при плащане!
Дата: 05/12, 17:29
Детето в центъра, разговори за семейството – за семейните роли и невидимите сценарии
Дата: 05/12, 17:20
Връчват приза "Спортист на Варна" на 16 декември
Дата: 05/12, 17:17
Тристранката заседава на 8 декември
Дата: 05/12, 17:13
В три участъка на магистрала "Тракия" се променя движението
Дата: 05/12, 17:05