Автомеханик: През зимата на 1-2 седмици проверявайте нивото на маслото


26/11/2025, 21:20

Пиксабей

Правилното ниво на масло в двигателя е един от ключовите фактори за ресурса му, но все още няма консенсус сред шофьорите къде точно трябва да бъде марката. Някои са сигурни, че максималната защита е най-добрата, други карат почти "на нула". Всъщност както недостигът, така и излишъкът на петрол са еднакво опасни, пише Аутомедия Инвестор.

Ако маслото е малко, помпата улавя въздух, филмът върху триенето се къса, температурата се повишава и частите започват да работят "на сухо". Това важи особено за турбокомпресорните двигатели - турбината прегрява и бързо се поврежда. Дори обикновеният антифриз не спасява – маслото също участва в охлаждането на горещите агрегати.

По-голямото количество е не по-малко разрушителен. Излишната грес се разбива на пяна от коляновия вал, губи свойствата си и създава излишно налягане в картера. Това води до течове през уплътненията, замърсяване на дросела и проникване на маслена суспензия във всмукателния канал. При дизеловите двигатели преливането е особено опасно: маслото може да започне да гори като гориво, причинявайки неконтролирано увеличаване на скоростта до унищожаване на двигателя.

За да се избегнат такива проблеми, нивото на маслото трябва да е строго в работния диапазон, обозначен на пръчката. Оптималната точка е средната или малко по-високото, потвърждават експерти. Такъв резерв осигурява нормална работа във всички режими и оставя място за термично разширение на маслото при нагряване.

Редовните проверки на всеки 1-2 седмици, особено през зимата, помагат да се запази животът на двигателя и да се избегнат скъпи ремонти.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 11/05, 03:30

Рожден ден празнува Криско
Дата: 11/05, 03:00

"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 02:00

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 02:00

Иван Лечев отново ще е треньор в „Гласът на България“
Дата: 11/05, 02:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия