От ИПИ предлагат изваждане на 1/3 от клиничните пътеки в извънболничната помощ


30/11/2025, 14:12

Снимка Пиксабей

Институтът за пазарна икономика предлага изваждане на една трета от клиничните пътеки в извънболничната помощ и разтоварване на болниците от дейностите, за които не е необходим болничен престой.

Така, според икономистите, ще бъдат спестени много от парите за здраве, без да се налага увеличаване на здравната осигуровка, информира БНР.

България разполага с най-много болници и с най-много болнични легла на човек от населението в Европейския съюз.

60% от ресурса на Здравната каса се насочва към болниците, включително дават пример икономистите за прием в болница сутринта и изписване след 3 дни с реален престой за не повече от час.

Тази практика може да се преустанови, за да се постигне по-голяма ефективност на парите за здраве, изчисляват от Института за пазарна икономика и посочват като възможност амбулаторната хирургия, която спестява значими ресурси, без да се отразява неблагоприятно на качеството на здравните грижи.

Експертите анализират данните за амбулаторните операции на катаракта и посочват, че те са 90% от общия дял в 3/4 от страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, докато в България са най-слабо разпространени, а делът им е под 45%.

Данните на Националния център за обществено здраве и анализи показват, че обхвата на еднодневните хоспитализации у нас постепенно се разширява до 25% от всички хоспитализации през 2024 година, но процесът трябва да продължи, казват икономистите с преразглеждане на клиничните пътеки и преместване на процедурите, които могат да се извършват в амбулаторни условия.

Това може да се случи за 1/3 от клиничните пътеки, а ефектът ще бъде по-устойчива система, по-малко фиктивен обем и по-добра грижа за пациентите, посочват авторите на анализа.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Петър Витанов „Прогресивна България”: Свалянето на охраната на Борисов и Пеевски не зависи от Народното събрание
Дата: 10/05, 11:20

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 11:20

Голяма част от Кюстендилска област остава без ток в понеделник
Дата: 10/05, 11:10

Спартак Варна играе за задължителна победа срещу Славия у дома
Дата: 10/05, 11:00

Сергей Станишев: Румен Радев няма да бъде "втори Орбан"
Дата: 10/05, 10:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия