Пиксабей
Цените на петрола рязко спаднаха след обявяването на двуседмично спиране на огъня между Иран и САЩ.
Цената на барел петрол от сорта Брент с доставка през юни спадна с около 16% до близо 92 долара, което е най-ниското ниво от средата на март, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Цената на американския лек суров петрол (West Texas Intermediate – WTI) с доставка през май също отбеляза подобен спад.
Прекратяването на огъня между САЩ и Иран бе договорено непосредствено преди изтичането поставения от американския президент Доналд Тръмп краен срок за отварянето на Ормузкия проток. Тръмп заплаши Ислямската република, че ако стратегическият морски път не бъде отворен до 00:00 ч. по Гринуич, (03:00 ч. българско време), САЩ ще предприемат масирани удари по ирански енергийни съоръжения.
Ормузкият проток, който е критична артерия за глобалната търговия с петрол и газ, на практика бе блокиран от Иран от началото на конфликта на 28 февруари.
Иранският министър на външните работи Абас Арагчи тази нощ заяви, че "безопасното преминаване през Ормузкия проток ще бъде възможно в продължение на две седмици в координация с иранските въоръжени сили и като се вземат предвид съществуващите технически ограничения".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Британският министър на отбраната заяви, че САЩ „са твърдо“ в НАТО
Дата: 10/04, 13:241 Коментар
Lidl с игра за двоен билет за финала на UEFA Europa League 2026 в Истанбул
Дата: 10/04, 13:20
Закрит басейн и повече спорт за децата: нова визия за Варна
Дата: 10/04, 13:20
Полицията в София в пълна готовност след апела на главния секретар на МВР “Не се прибирайте”
Дата: 10/04, 13:06
Градушка с размер почти колкото жълъд удари край Поморие
Дата: 10/04, 13:001 Коментар