ЕС предоставя 90 млрд. евро на Украйна със засилено сътрудничество


Дата: 21/01, 15:09

Снимка: Пиксабей

Днес Европейският парламент (ЕП) даде зелена светлина за решението на Съвета на ЕС да приложи процедурата за засилено сътрудничество, за да предостави на Украйна заем в размер на 90 млрд. евро, съобщи пресслужбата на ЕП в съобщение до медиите.

Заемът за подкрепа от ЕС беше договорен на срещата на Европейския съвет в Брюксел на 18 декември 2025 г. и представен от Европейската комисия на 14 януари 2026 г., посочва Дарик. Тъй като Чехия, Унгария и Словакия се отказаха да подкрепят заема, споразумението беше прието по процедурата за засилено сътрудничество - механизъм, който позволява на желаещите държави членки на ЕС да си сътрудничат в конкретни области. Съгласно договорите процедурата за засилено сътрудничество изисква съгласието на Европейския парламент.

Процедурата беше одобрена с 499 гласа „за“, 135 гласа „против“ и 24 гласа „въздържал се“.

Във вторник членовете на ЕП решиха да ускорят работата си по заема и съпътстващите предложения, които следва да бъдат съгласувани между ЕП и Съвета на ЕС по обичайната законодателна процедура.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Карбовски пусна снимка на "последния руснак, участник в руско-турската война", който обаче е роден през 1879 г.
Дата: 03/03, 20:07

С тържествена заря-проверка в София беше отбелязана 148-ата годишнина от Освобождението на България
Дата: 03/03, 20:001 Коментар

56-годишен мъж е с опасност за живота след катастрофа край Стара Загора
Дата: 03/03, 19:50

Лавров: Русия няма да наложи санкции на САЩ заради нападението над Иран
Дата: 03/03, 19:45

Приключва ли Тръмп войната с Иран? "Те са унищожени. Почти нищо не работи"
Дата: 03/03, 19:422 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия