Силен трус във Филипините


04/05/2026, 12:16

Пиксабей

Земетресение с магнитуд 6,0 разтърси централния филипински остров Самар в 14:09 ч. (09:09 часа българско време), съобщи Американската геоложка служба. То е било на дълбочина от 73,3 километра, на около девет километра от крайбрежния град Сан Хулиан в провинцията.

Местен полицай заяви пред АФП, че земетресението е било „силно и внезапно“, макар че засега няма съобщения за ранени. „Тук, в полицейското управление, една от гредите, към които беше закрепен покривът ни, се счупи. Видях как някои мебели се размърдаха“, разказа той и добави, че заедно с колегите си в момента са навън от страх от вторични трусове.

Земетресенията са почти ежедневно явление във Филипините, които се намират на Тихоокеанския огнен пръстен - дъга с интензивна сеизмична активност, простираща се от Япония през Югоизточна Азия и  Тихоокеанския басейн.

През октомври източната част на остров Минданао беше разтърсена от две земетресения с магнитуд 7,4 и 6,7 по Рихтер, при които загинаха най-малко осем души. Те последваха трус с магнитуд 6,9, случил се няколко дни по-рано, при който загинаха 76 души, а 72 000 къщи бяха разрушени или повредени в провинция Себу в централната част на Филипините.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Областният управител на Смолян: Началото на ремонтните дейности по пътя на свлачището може да стартират догодина пролетта
Дата: 04/05, 23:07

19-годишният шофьор Илиян от катастрофата с две жертви край Калояново иска по-лека присъда
Дата: 04/05, 23:00

Обявиха тридневен траур в село Мадан след смъртта на петимата мъже в катастрофата край Ботевград
Дата: 04/05, 22:54

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 04/05, 22:50

Домусчиев: Инфлационната лавина ще помете България до броени месеци
Дата: 04/05, 22:381 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия