снимка: Булфото
На 8 февруари 2026 г. църквата отбелязва Неделя на блудния син – втора от подготвителните недели преди Великия пост и един от централните духовни моменти в началото на подготовката за Великден.
Този ден е посветен на прочутата Евангелска притча за блудния син (Лука 15:11–32), която разкрива мощта на Божията милост и търпение към човешката слабост, допълва Бтв.
Историята разказва как младият син, напуснал бащиния дом, губи всичко, живее в разпуснат живот и изпитва отчаяние. Когато решава да се върне, бащата не го осъжда – напротив, приема го с отворени обятия, символизирайки безусловното Божие опрощение.
Неделята на блудния син насочва християните към покаяние, размисъл и връщане към Бога, особено в контекста на предстоящия Велики пост. Тя е напомняне, че дори когато човек се отдалечи от своя духовен път, пътят на завръщане винаги е отворен чрез искрено съкрушение и вяра.
На 8 февруари църквата почита и свети пророк Захария (наричан още Захария Сърповидец), чийто живот и пророчества са част от богословските корени.
Пророк Захария е единадесети от тъй наречените „малки пророци“. Пророкувал за тържественото влизане на Христа в Иерусалим, за предателството на Юда и разпръсването на апостолите при разпятието на Голгота. Това са пророците от Стария Завет, чиято роля е била да подготвят народа за идването на Спасителя.
На този ден имен ден празнуват Захари, Захарин, Захарина и техните производни.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Жители на "Аспарухово" протестират в защита на зелените площи
Дата: 08/02, 12:55
Първан Симеонов: Крум Зарков е свежа енергия за БСП и ще увеличи шансовете да прескочи бариерата
Дата: 08/02, 12:45
Тройно убийство в гората в Сицилия, кучето им е заключено в колата
Дата: 08/02, 12:41
Слави Трифонов: Тези хора са психопати
Дата: 08/02, 12:21
Температурите падат в понеделник
Дата: 08/02, 12:15