Пиксабей
Земеделските производители на плодове и зеленчуци, които до момента не са получили държавна помощ заради измръзванията през 2025 година, ще имат шанс да кандидатстват отново за подпомагане.
Очаква се още тази седмица в Държавен вестник да бъде публикувана Наредбата за условията и реда за предоставяне на спешна финансова помощ за пропадналите площи - уточниха пред БНР от Министерството на земеделието.
Помощта ще обхване площи със 100% пропаднали насаждения от сливи, праскови, ягоди, малини, бадеми, лешници и маслодайна роза. На подпомагане подлежат още измръзнали площи със смокини, нар ,орехи, ябълки, лозя, круши, дюли, киви, дрян и арония.
За да получат подпомагането, стопаните задължително трябва да имат издадени през 2025 –та констативни протоколи. Приемът на заявления ще започне 3 работни дни след обнародване на наредбата ще продължи 10 работни дни.
Размерът на европейската помощ е 7,4 млн. евро, предвидена е и възможност за национално доплащане до 200%, но само при наличие на ресурс в бюджета на Държавен фонд "Земеделие".
Общата компенсация може да достигне до 80% от производствените разходи.
Изплащането на средствата е планирано до края на февруари 2026 г., но при липса на бюджет за националното доплащане е възможно срокът за изплащане на подпомагането да се удължи до края на юли – предупреждават от агроведомството.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Борисов: Това правителство беше добро, но беше много тихо
Дата: 12/01, 11:03
Без вода днес във Варна и региона
Дата: 12/01, 10:58
Кмет на невестинско село се отказа от поста си
Дата: 12/01, 10:55
Граничните пунктове с Гърция са отворени за всички превозни средства
Дата: 12/01, 10:48
Тръмп: Отбраната на Гренландия са две кучешки шейни, Русия или Китай ще поемат контрола, ако не са САЩ
Дата: 12/01, 10:45