кадър: БНТ
При минусови температури и влошени зимни условия, "черният лед" остава едно от най-сериозните предизвикателства за шофьорите. Той е почти невидим, образува се внезапно и често подвежда водачите, тъй като пътната настилка изглежда мокра. Как да реагираме зад волана в такава ситуация?
Автомобилният състезател Милен Узунов обясни в „Денят започва“, че черния лед повече се усеща, отколкото се вижда.
„На такива места самият асфалт стои по-тъмен, като мокър стои асфалта. Също така трябва да знаят, че при екстремно ниски температури, солта спира да действа, въпреки че техниката е минала преди минути, защото е много студено“, каза той.
Най-честата грешка на шофьорите е паническата реакция, обяснява експертът.
„Рязкото използване на спирачки е най-големият проблем. Блокират ли колелата, автомобилът става практически неуправляем. Превенцията на това нещо е внимателно шофиране с по-ниска скорост. Хубаво е да се кара на по-висока предавка. Да не изпадат в паника“, съветва автомобилният състезател.
Ако водачът усети загуба на сцепление, реакцията трябва да е незабавна:
„Спирачките трябва да се пуснат задължително. Ако са блокирали колелата – кракът се маха от педала.“
Узунов акцентира и върху значението на добрата подготовка на автомобила зимни гуми да не са износени. По думите му след втората година свойствата им намаляват драстично.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Броят на отровените лешояди в района на Котел продължава да нараства
Дата: 13/01, 18:07
ПП-ДБ организира протест в София под надслов "Няма да освините и тези избори!"
Дата: 13/01, 18:011 Коментар
Правната комисия към парламента ще обсъди утре изцяло машинния вот
Дата: 13/01, 17:40
Край на сковаността в ставите
Дата: 13/01, 17:40
5-годишно разсрочено плащане за завършени вили и апартаменти: промоция за инвеститори във Forest Club House от КУБ Корпорация
Дата: 13/01, 17:40