Кадър Youtube
Бившият държавен секретар на САЩ Джон Кери заяви, че израелският премиер Бенямин Нетаняху многократно е предлагал военни действия срещу Иран на предишни американски президенти, но е срещал отказ, съобщи израелският вестник "Джерусалем пост", цитиран от БТА.
В интервю за "Ем Ес Нау" Джон Кери каза, че Нетаняху е представял планове за атака на Джордж У. Буш, Барак Обама и Джо Байдън, които не са ги одобрили. Той твърди, че едва настоящият президент Доналд Тръмп е дал съгласие.
Кери се позова на публикация в "Ню Йорк Таймс", според която Нетаняху е убедил Тръмп, че атака срещу Иран може да отслаби военните способности на Техеран и да доведе до смяна на режима.
"Премиерът Нетаняху представи основно четири точки: че могат да убият ръководството, да предизвикат смяна на режима, да унищожат военните сили и т.н. [...] Е, явно са нанесли тежки поражения на военните, вероятно са потопили голямата част от флота, нашите момчета си ги бива...", каза бившият държавен секретар и допълни: "Фактът обаче е, че нямаше непосредствена заплаха".
Той също така критикува решението на Тръмп да се оттегли от ядреното споразумение с Иран, договорено по времето на Обама, като заяви, че това е подкопало доверието на Техеран към Вашингтон.
"Иран сега смята, че не може да се довери на Съединените щати", подчерта Кери, добавяйки, че според него е имало възможност за дипломатически диалог, преди да се прибегне до военни действия.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Тръмп: Американският ракетен разрушител е открил огън и е поел контрол над ирански товарен кораб в Оманския залив
Дата: 19/04, 23:14
При 83% извадка от паралелното преброяване на „Мяра“: „Прогресивна България” имат 45%“, „Продължаваме промяната - Демократична България” – 12,4%
Дата: 19/04, 23:07
Актьорът Пламен Манасиев: Моята Светулка пое по светлата пътека към звездите
Дата: 19/04, 23:00
Пеевски: За ДПС изборите никога не са били самоцел
Дата: 19/04, 22:53
Радев: България ще продължи да следва европейския си път
Дата: 19/04, 22:43