Премиерът на Канада Марк Карни: Светът навлиза в "брутална реалност", силните правят, каквото си искат, ако не си на масата, ти си в менюто


Дата: 21/01, 12:32

Кадър Фб

Канадският министър-председател Марк Карни заяви, че светът навлиза в „брутална реалност“ на съперничество между великите сили и че международният ред, основан на правила, на практика се разпада. В реч на Световния икономически форум в Давос той призова средно големите държави като Канада да изграждат собствена стратегическа автономия и да се подготвят за свят, в който икономиката и сигурността се превръщат в инструменти на геополитическа принуда, предаде Сега.

„Живеем в ера на съперничество между велики сили. Редът, основан на правила, избледнява. Силните правят каквото могат, а слабите страдат, както трябва“, заяви Карни, цитирайки древния историк Тукидид.

По думите му, дългогодишният модел на глобализация, основан на взаимна икономическа зависимост, вече не гарантира стабилност и сигурност. Напротив – великите сили все по-често използват икономическата интеграция като оръжие, чрез мита, санкции, финансов натиск и контрол върху веригите за доставки.

„Не можете да живеете в лъжата за взаимна изгода чрез интеграция, когато интеграцията се превръща в източник на вашето подчинение“, подчерта канадският премиер.

Карни използва метафора от есе на чешкия дисидент Вацлав Хавел, за да опише поведението на държавите, които продължават формално да се придържат към ред, който вече не функционира. Според него е време „да се свали табелата от витрината“ и да се признае реалността такава, каквато е.

В този контекст той обяви, че Канада променя фундаментално стратегическата си позиция, като залага на „реализъм, основан на ценности“ – комбинация от защита на суверенитета и прагматична политика на изграждане на икономическа и военна мощ.

Сред конкретните мерки Карни посочи удвояване на разходите за отбрана до 2030 г., мащабни инвестиции в енергетика, изкуствен интелект и критични минерали, както и разширяване на стратегическите партньорства с Европейския съюз, Азия и Близкия изток.

Канада, по думите му, подкрепя Украйна като част от „Коалицията на желаещите“ и стои твърдо зад суверенитета на Гренландия и Дания в Арктика.

„Средно големите сили трябва да действат заедно, защото ако не си на масата, ти си в менюто“, заяви Карни.

В заключение канадският премиер предупреди, че старият международен ред няма да се върне и че носталгията по него не е стратегия. Според него бъдещето принадлежи на държави, които признават реалността, изграждат собствената си устойчивост и създават нови коалиции в един все по-фрагментиран свят.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Барселона с трудна победа срещу Славия (Прага) за ШЛ
Дата: 22/01, 00:15

Принц Хари се изправи пред Висшия съд в Лондон
Дата: 22/01, 00:00

Трима претенденти за шеф на УМБАЛ "Лозенец"
Дата: 21/01, 23:50

Температурите стигат 9 градуса в четвъртък
Дата: 21/01, 23:41

Челси 0:0 Пафос след много пропуски на домакините
Дата: 21/01, 23:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия