Кадър БТВ
В деня, в който пенсионерите в България получиха първите си пенсии в евро, една жена от Криводол се превърна в неочаквания символ на спокойствието и човечността. Бориска Трифонова спечели усмивките и симпатиите на хиляди с искрената си реакция при първия си досег с евробанкнотите, предаде БТВ.
„Вземах хубавите пари, гледайте колко са хубави само – зелени, червени… За първи път виждам такива пари“, казва тя с неподправено вълнение. А към всички, които се притесняват от промяната, отправя прост, но силен апел: „Хората да не се притесняват! Парите са си като пари. Еврото си е като нашите пари, само че не е на левове.“
Думите ѝ „взривиха“ социалните мрежи. Ден по-късно екипът ни я намира в тихия ѝ малък свят, където телефонът не спира да звъни. „Много жени ми се обадиха, даже от Баурене. Унукът ми от Пловдив ми каза: „Бабо, гордея се с тебе“, разказва Бориска, все още изненадана от вълната от обич.
Както и първия път, и сега тя подрежда приоритетите си ясно – първо лекарствата. За сърце, за кръвно, „и за главата – сбъркана“, шегува се тя през смях. После си поръчва чехли, „да може да ходи“, за да „сефтоса“ еврото. За храна не мисли – социалният патронаж всеки ден оставя котленките пред вратата.
Пенсията ѝ е малка – 638 евро и добавка за покойния ѝ съпруг, когото нарича „стареца“. Загубите в живота ѝ са тежки – няма живи деца, няма сестра, останала е сама. „Мъката ми е голяма… Няма кой да дойде при мен. Казвала съм на комшиите – чукнете да видите жива ли съм. Не минават“, споделя тя тихо.
Светлината идва от най-малкия потомък – двегодишното правнуче. „Това е светлинката ми. Чакам да дойдат, да го доведат“, казва Бориска и очите ѝ се пълнят с надежда.
И въпреки всичко, тя намира сили да даде кураж и на други: „Да не се отчайват като мене… Да не се отчайват.“ Преди да се разделим, ни показва градината си – мястото, където „цяло лято си работи“, а после ни маха за сбогом и потъва в тишината на малкия си свят. Там, където търпеливо чака – и правнучето си, и следващата си пенсия.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Добри са условията за туризъм в планините, но с температури между минус 15 и минус 10 градуса
Дата: 19/01, 09:29
„Евро“ е дума на годината, но „мършляк“ показва отвращението на хората
Дата: 19/01, 09:05
РЗИ-Варна решава днес дали да удължи срока на грипната епидемия в областта
Дата: 19/01, 09:02
Къде да наемете кола във Варна без кредитна карта
Дата: 19/01, 09:00
Защо сънуваме: от древни вярвания до съвременна невронаука
Дата: 19/01, 09:00