Булфото
Живакът скача до 18 градуса на изток, лед сковава Северозапада
Драматично разделение на времето очаква България в неделя, 4 януари. Страната ще бъде буквално разцепена на две климатични зони, като температурната разлика между западните и източните райони ще достигне екстремните 20 градуса. Това става ясно от детайлната прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Докато жителите на Източна България ще усетят необичайно пролетно затопляне с температури до 17°-18°, Северозападът ще остане в ледената прегръдка на зимата с максимални стойности едва около 2 градуса, пише Дунав мост.
Причината за аномалията е мощен южен пренос на въздушни маси. Според синоптиците на НИМХ, утре южният вятър ще се усили значително, особено в районите северно от планините и в източната половина на страната. В планините стихията ще бъде още по-яростна – очаква се бурен и ураганен югозападен вятър, който прави туризма във високите части изключително рисков.
Атмосферното налягане ще бъде значително по-ниско от средното за месеца, предупреждават експертите. Тази рязка промяна, комбинирана с температурния контраст, създава условия за сериозен дискомфорт при хората с хронични заболявания и метеочувствителност.
Ситуацията в Русе и региона
За Русе и региона прогнозата поставя града в междинната зона на фронта. Очакват се валежи от дъжд и температури в диапазона между 4° и 11°, което е значително по-хладно от Югоизтока, но по-топло от Видин (-2°/2°). Шофьорите трябва да бъдат с повишено внимание, тъй като мокрите настилки и силният вятър създават предпоставки за пътни инциденти.
Леден капан на Запад
В западните райони на Дунавската равнина ситуацията е коренно различна. Там остават условията за поледици, а валежите ще са от дъжд и сняг. Това създава сериозен риск за транспортния трафик, особено за тежкотоварните камиони, преминаващи през региона.
По Черноморието денят ще започне с дъжд, който ще спре сутринта, а облачността ще се разкъса. Там обаче ще духа умерен до силен вятър, а вълнението на морето ще достигне 3-4 бала.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Кола блъсна изскочило на пътя 4-годишно дете във Видин
Дата: 13/07, 11:40
Външният министър: България е готова да подкрепи новия пакет санкции на ЕС срещу Русия. Резервите ни бяха взети предвид
Дата: 13/07, 11:281 Коментар
Тирът убиец на "Тракия" е извършвал необичайно много курсове всеки ден почти винаги празен
Дата: 13/07, 11:24
Фенове на Спартак осиновиха сокола Спартачко
Дата: 13/07, 11:16
Над 230 тона стоки от трети държави не са допуснати в страната през юни
Дата: 13/07, 11:13