Булфото
Закон за максималната надценка ще внесе днес в парламента ПГ на "ДПС - Ново начало".
Целта на законопроекта е да бъде затегнат контролът върху цените и надценките на основни продукти до края на 2026-та година, заради прехода към общата европейска валута и защитата на крайните потребители от спекула и лоши търговски практики, съобщават от пресцентъра на партията, предаде "Фокус".
Законопроектът предвижда приемането от МС на т.нар. “Кошница на потребителя", която включва основни хранителни продукти и стоки като брашно, хляб, мляко, захар, ориз и др. и въвеждането на таван от 20% на надценката на стоките от кошницата между производителя или вносителя и крайните потребители.
В мотивите към законопроекта се посочва, че подобни модели се прилагат в повечето европейски държави като Германия, Франция, Гърция и Испания.
Контролът за нарушителите ще се осъществява от КЗК, НАП и КЗП, а глобите за нарушителите са между 5 и 20 хиляди евро.
Законопроектът е насочен главно към подкрепата и закрилата на социално уязвимите групи - пенсионери, семейства с деца и домакинства с ниски доходи, при които разходите за храна надхвърлят 50% от месечните доходи.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Моуриньо отрече да е имал какъвто и да е контакт с Реал Мадрид до момента
Дата: 10/05, 16:02
БАБХ пресече контрабанда на екзотични птици за стотици хиляди евро
Дата: 10/05, 15:55
Калфин: Защо в България месо и млечни продукти са по-скъпи, отколкото в други държави от ЕС?
Дата: 10/05, 15:411 Коментар
„Суис“ планира да съкрати 10 на сто от служителите си в администрацията
Дата: 10/05, 15:22
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 15:20