Снимка Пиксабей
Хиляди километри електрически огради ще бъдат инсталирани в Румъния, за да се ограничат ситуациите, в които хората влизат в конфликт с диви животни. Това съобщи министърът на околната среда Диана Бузояну на официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук. Дотук се стигна след зачестилите случаи на нападения от мечки в страната, припомня БТА.
„Обещахме балансиран пакет от мерки за управление на конфликтите между хора и мечки и ето, че изпълняваме обещанията си. Тази програма е инструмент за превенция, защото се стремим да намалим ситуациите, в които хората влизат в конфликт с диви животни, особено в общности, където инцидентите с кафяви мечки са чести“, посочва тя.
По думите й електрическите огради значително намаляват риска от нападения и щети, без да увреждат животните и без да променят естественото им поведение. Те защитават домакинствата, пчелините, земеделските стопанства, но също и естествените пътища на животните.
Междувременно от администрацията на Фонда за околна среда обявиха, че са одобрили финансиране от близо 24,9 милиона леи с цел намаляване на конфликтите между хора и диви животни, в рамките на Програмата за защита на видовете от дивата фауна.
През април миналата година бившият министър на околната среда, водите и горите Мирча Фекет обяви, че в Румъния има между 10 419 и 12 770 кафяви мечки, докато оптималният брой екземпляри се оценява на 4000. Местното население в редица планински и горски райони на страната от години настоява за решение на проблема.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
КУБ Кънстракшън разшири строителните си правомощия в България
Дата: 24/01, 01:10
24 януари 1848 г. - Джеймс Маршъл открива злато в Сътър Крик
Дата: 24/01, 01:00
Кристин Лагард: Европейците и американците споделят сходни ценности и в крайна сметка трябва да се обединят
Дата: 24/01, 00:45
Повече от признание: седми път Top Employer
Дата: 24/01, 00:30
Отбелязаха 40 години от трагедията със совалката "Чалънджър"
Дата: 24/01, 00:30