Обясниха за местата, на които най-често могат да ни пробутат фалшиви евро банкноти


13/01/2026, 22:01

Снимка: Пиксабей

В България вече няма фалшификатори. Това което виждаме на пазара е банкноти с много лошо качество, произвеждат се извън ЕС. Малко хора познават еврото, нормално е да бъдат измамени. Това заяви бившият началник на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП Явор Колев в студиото на "Денят On Air".

Неговият съвет е обмяната на левове в евро да става в официалните институции, а не на ръка.

"Измамите стават в малки търговски обекти, казина, нощни заведения, където има напрежение, бърза се. През вечерните часове, когато има умора се опитват да пласират фалшиво евро. Не можем да кажем, че е масово явление", категоричен е Колев.

Най-често се установяват фалшиви евробанкноти с най-ползваните номинали - 50-100 евро.

"Големите номинали, въпреки че са по-привлекателни, те не се използват, дори в някои държави в ЕС има обекти, в които е забранено използването им. И тук има такива търговски обекти", каза Явор Колев в ефира на Bulgaria On Air.

Той препоръча на хората като сигурно средство за разплащане - банкови карти и мобилни устройства. Бившият шеф на отдел "Киберпрестъпност" припомни, че нито държавата, нито банките използват такъв начин на комуникация с клиентите - с SMS, прикачени файлове в email-и, искане за спешност.

"Най-слабото звено не е технологията, а човешкият фактор. Повишаване на дигиталната грамотност е най-добрата антивирусна защита. Престъпниците използват ситуации, когато има напрежение и промени. Ние трябва да бъдем спокойни и внимателни, когато работим с нашите данни и нашите пари", препоръча Колев.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Денков: Панджерова няма как да остане зам.-министър
Дата: 12/05, 11:19

Секат дървета по бул. "Княз Борис" в центъра на Варна пред бившата "Картофена Къща"
Дата: 12/05, 11:18

Шефът на КЗК: Наложителни са спешни действия на държавата за пазара на храни и горива
Дата: 12/05, 11:15

Тръмп смята да превърне Венецуела в 51-вия щат. Каракас: Не сме колония
Дата: 12/05, 11:09

Коцев: Главният архитект на Варна да освободи поста. Даваме старт на нова политика за ограничаване на презастрояването
Дата: 12/05, 10:57

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия