Предсрочните парламентарни избори ще са на 19 април


Дата: 18/02, 13:49

Булфото

Предсрочните парламентарни избори ще се проведат на 19 април, обяви президентът Илияна Йотова, тя ще издаде указа за датата, както и указа за назначаване на служебно правителство с министър председател Андрей Гюров. Той представи пред държавният глава структурата и съставът му, предаде БНР.

Трима ще са вицепремиерите.

Като обоснова своя избор за вътрешен министър - това е Емил Дечев, Андрей Гюров обясни:

"Както знаете, господин Емил Дечев е наказателен съдия. Това, което ние виждаме в предишните избори, включително и в решението на Конституционния съд е, че някъде се къса нишката от това МВР да установява нарушения по време на изборния процес и след това да виждаме наказателни присъди.

Разчитаме, че господин Дечев ще свърже тези две неща и ще направи, така че хората да знаят, че се носи отговорност за всякакви нарушения, които бъдат извършени по време на изборите".

Зам.-министър председател в правителството на Гюров ще бъде Андрей Янкулов:

"С акцента, който поставяме с господин Янкулов на позиция вицепремиер, даваме ясен знак за важността на съдебната система и на реформите в нея. Господин Янкулов, като човек, който е водил разследването по "Осемте джуджета", има,; както моралните, така и юридическите аргументи да поиска освобождаването на кабинета на главния прокурор. Разчитаме на него да свърши тази работа", каза Гюров.

Вторият зам.-министър председател ще отговаря за европейските средства, това е Мария Недина. За нея знаем, че назад във времето е била съветник на Атанас Пеканов, когато той заемаше същия пост в служебно правителство, а третият вицепремиер е Стоил Цицелков, който идва от обществените среди и в момента работи в Обществения съвет към ЦИК. Това ще бъде и неговата задача по организацията на честни и прозрачни избори.

Министър на външните работи е Надежда Нейнски. Тя беше външен министър в правителството на Иван Костов, а след това и български посланик в съседна Турция.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството е Аделина Бонева. Министър на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов, който оглавяваше назад във времето младежката организация на ДПС.

От ДПС, но в новия му формат - АПС е избран министърът на труда и социалната политика добре познатия Хасан Адемов, който е бил и министър на труда и социалната политика в правителството на Пламен Орешарски.

Министърът на отбраната запазва поста си , това е Атанас Запрянов, който освен сега, бе такъв и в предходни две служебни правителства.

Министър на иновациите и растежа е Ирена Младенова, на образованието - Сергей Игнатов, който също е бил титуляр на поста в МОН.

Министър на здравеопазването е Михаил Околийски.Той е заемал заместник министерски пост в служебно правителство. Министър на културата е маестро Найден Тодоров, който заемаше същата позиция в последните две служебни правителства, оглавявани от Димитър Главчев.

Министър на земеделието и храните е Иван Христанов, който всъщност има и собствена партия, след като напусна ПП, но за него Андрей Гюров каза, че го познава добре, работил е и има неговото доверие.

Министър на икономиката и индустрията е Ирена Щонова. Тя е заемала заместник министерски пост в това ведомство.

Министър на енергетиката е добре познатият Трайчо Трайков, който бе и министър на икономиката в едно от правителствата, оглавявани от Бойко Борисов, но от квотата на ДБ.

Министър на електронното управление е Георги Шарков. Министър на туризма е Ирена Георгиева. Министър на младежта и спорта - Димитър Илиев.

Президентът Илияна Йотова заяви:

"Очакванията на българските граждани са много големи. Няма да имате толеранс от 100 дни. Даже, струва ми се, че няма да имате и 100 минути. Най-важната задача е подготовката на честни, според законите на страната, парламентарни избори.

Отговорността на номинирания от вас вътрешен министър е много голяма, защото той трябва да проведе смела битка със злоупотребите с изборите. Едновременно с това, заедно с централната избирателна комисия, да създадете условия, така че организацията на изборите да не засенчва, да не заглушава предизборната кампания на политическите партии".

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



ОДМВР-Варна: Пътищата са заснежени, на места заледени. Шофирайте внимателно!
Дата: 18/02, 21:25

Трифонов: Калушев първо е убил горките деца, а след това си е пръснал мозъка
Дата: 18/02, 21:152 Коментара

Откриха разминаване в думите на Деян Илиев за видяното в "Петрохан"
Дата: 18/02, 21:11

ВСС освободи окръжния прокурор на Плевен по искане на Сарафов
Дата: 18/02, 21:102 Коментара

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 18/02, 21:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия