Тихомир Безлов: Гледайте внимателно банкнотите от 50 евро, най-често се фалшифицират


16/01/2026, 09:49

кадър Нова нюз

редактор Веселин Златков

Рискът да попаднем на фалшиви банкноти е много по-голям при еврото отколкото при лева, защото общата валута е много разпространена, това каза по Нова нюз експертът по сигурност Тихомир Безлов. Той добави, че България има лошата слава на страна, в която са произвеждани висококачествени фалшиви пари.

Европейската статистика обаче показва, че на 1 милион банкноти фалшивите са около 16-18 броя, което на практика е нищо, обясни експертът. За миналата година статистика още няма, но за 2024-а в ЕС са хванати около 5500 фалшиви банкноти на стойност 26 млн. евро.

„Гледайте внимателно най-вече банкнотите от 50 евро, те се фалшифицират най-много”, подчерта Безлов.

Той каза също, че има висококачествени ментета, които могат да заблудят дори броячните машини и не се улавят от маркерите за проверка, защото те проверяват хартията, а организираните големи незаконни печатници могат да си я набавят.

„Фалшиви банкноти обаче могат да се правят и на цветен принтер”, обясни Безлов. По негово мнение, криминалният контингент, който се занимава с такива измами на дребно, се е изнесъл от България в последните години и се е установил в Западна Европа.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Премиерът: Ще предложим да се върнат правомощията на президента да избира служебно правителство
Дата: 24/08, 18:32

А1 и Уча.се с ново партньорство за началото на учебната година
Дата: 24/08, 18:30

МВР за случая с GPS заглушителя: Претърсени са апартамент в "Драгалевци" и имот в село Капитан Андреево
Дата: 24/08, 18:20

Силна буря временно затвори за движение пътя Пещера – Батак
Дата: 24/08, 18:01

Радев: Единствените полети на самолетите цистерни от летището в Безмер, бяха в държави от Алианса за учения
Дата: 24/08, 17:54

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия