снимка: Булфото
Перник отново е в празнична треска малко преди старта на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва“ – едно от най-мащабните и впечатляващи културни събития у нас. Още от ранните часове групи от различни населени места се подготвят и пътуват към града, за да станат част от магията на фестивала.
По пътя към Перник вече пътуват и участници от Радомир, които създават настроение с традиционни песни още преди да са пристигнали. Подготовката започва от сутринта – грим, костюми, усмивки и вълнение, които съпътстват участниците до самото дефиле.
Сред тях е и най-малкият участник – тригодишният Бобчо, който макар и още дете, вече е част от традицията. Майка му разказва, че семейството участва във фестивалите вече над 20 години и за тях е изключително важно обичаят да бъде предаден на следващите поколения.
"Децата трябва да продължат след нас. Тази традиция е част от живота ни и от нашия квартал“, споделя тя пред NOVA.
За много от участниците "Сурва“ не е просто фестивал, а начин на живот. Те участват в различни събития в региона – както в Перник, така и в Радомир, където се провежда и фестивалът "Тайнството на Сурва“.
Тази година за първи път фестивалът в Перник ще продължи две поредни седмици – новост, за която организаторите напомнят на всички посетители. Очаква се сериозен интерес и засилен трафик още от ранните часове.
От 6:30 ч. сутринта в града вече има задръствания, а полицейското присъствие е засилено. За улеснение на пътуващите са осигурени допълнителни влакови вагони, като организаторите препоръчват използването на железопътния транспорт.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Радев: Единствените полети на самолетите цистерни от летището в Безмер, бяха в държави от Алианса за учения
Дата: 24/08, 17:54
Над 12 хиляди декара обхвана големият пожар в Хасковско
Дата: 24/08, 17:51
Дърво падна върху автомобил с жена вътре в София
Дата: 24/08, 17:46
Мощният GPS заглушител бил в джип на собствениците на имота в „Драгалевци”
Дата: 24/08, 17:381 Коментар
БАБХ иззе над 430 кг продукти от животински произход без документи на „Капитан Андреево“
Дата: 24/08, 17:30