Новите автомобили поскъпват заради RAM паметта


Дата: 29/01, 00:30

снимка: Пиксабей

Автомобилната индустрия се изправя пред ново предизвикателство, което може да повиши цените на новите автомобили.

Цената на RAM паметта (Random Access Memory) расте бързо, подтиквана от експанзията на изкуствения интелект (AI) и нуждата от големи центрове за данни.

Това поставя сериозно затруднение пред автомобилните производители.

Изграждането на центрове за данни за създаване и управление на модели за изкуствен интелект е огромен бизнес в момента, тъй като тези системи са претъпкани с най-високо технологични процесори и чипове за RAM.

И това е довело до 63% скок в цената на общите паметни модули през последното тримесечие на 2025, което съвсем скоро ще засегне и новите автомобили, пише automedia.investor.bg.

Анализатори от S&P Global и UBS смятат, че очакват производителите на чипове да започнат да се насочват към този клиент с висока печалба вместо към автомобилните производители и техните доставчици.

Големите технологични компании харчат милиарди долари за центрове за данни, купувайки огромна изчислителна мощ, която ще ползват след време, и са предпочитани клиенти за производителите на чипове за RAM.

Автомобилните компании обаче няма как да се конкурират с високо технологичните компании.

В крайна сметка те трябва да продават коли и да печелят, което ги поставя в неизгодна позиция.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Криминален психолог за "Петрохан": Скоро ще има и летящи чинии ще има! Човек с тежки нарцистични проблеми е завел своя антураж към летален край
Дата: 10/02, 10:14

Кемперът на Калушев последен модел "Мерцедес Hymer" е купен преди 3 месеца и струва над 200 хиляди евро
Дата: 10/02, 10:06

Коко Стойнов: Малена Замфирова бе брилянтна, но журналистите не знаеха какво да я питат
Дата: 10/02, 10:06

Лавров: Преговорите за Украйна продължават, има да се извърви още много път
Дата: 10/02, 10:011 Коментар

Майката на Иво Калушев: Иво не би се самоубил, камо ли да отнеме чужд живот
Дата: 10/02, 09:531 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия