Снимка: Булфото, архив
От 1 септември 2026 г. хартиените студентски книжки преминават в електронен вид. Това предвиждат промени в Наредбата за държавните изисквания към документите, издавани от висшите училища.
Измененията са базирани на предложения от университетите и Националния център за информация. Текстовете дават приоритет на електронните данни пред хартиените носители с цел по-бързи и достъпни услуги.
Издаването на физическа студентска книжка ще става само при решение на академичния съвет на съответното учебно заведение. Академичните справки и уверенията ще се водят дигитално и ще се предоставят по искане на студента.
Регламентираната автентикация ще замени саморъчния подпис като механизъм за идентификация. Книгата за регистриране на дипломите и главната книга вече ще се водят електронно, като висшите училища могат да запазят и хартиените копия по своя преценка.
Задължителната снимка с печат върху дипломата също отпада, отбелязва Евроком. Според вносителите електронният и единният академичен номер осигуряват по-голяма сигурност от снимката, която с времето губи функциите си.
При нужда от дубликат на диплома, документът ще се издава върху актуалния образец на университета към дадения момент, като ще съдържа всички реквизити на оригинала.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Ивет Горанова спечели 46,6 % в Ловеч
Дата: 20/04, 11:23
Без вода днес във Варна и региона
Дата: 20/04, 11:23
Предупреждение за цунами след трус с магнитуд 7,4 в Япония
Дата: 20/04, 11:21
Медиите в Румъния: На юг от Дунава се появи нов Орбан
Дата: 20/04, 11:19
Експерти: Около 300 млн. евро годишно се изплащат у нас за болнични, свързани със стрес и прегаряне
Дата: 20/04, 11:16