Булфото
В Комисията за защита на потребителите са получени много сигнали за повишение на цени на медикаменти и от тази седмица Комисията започна съвместни проверки с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това каза пред журналисти Цветислава Лакова, член на КЗП преди проверка в аптека в София.
Конкретната акция е по сигнал на възрастен човек, който твърди, че лекарство за високо кръвно налягане е поскъпнало с една трета от 1 януари.
"Започвахме проверка първо през портала за мониторинг на цените на КЗП „Колко струва“. Там за момента сме направили 84 проверки и сме установили малко повишение на цените - с 2 - 3 стотинки, но тъй като имаме доста жалби за физически аптеки, стартирахме съвместни тематични проверки с БАБХ", каза Лакова. Проверяват се двойното обозначаване на цените, правилното превалутиране и повишението на стойността на лекарствени продукти за клиентите.
Лакова посочи, че има сигнали в КЗП и БАБХ за нарушения при хранителни добавки и бебешки и детски храни, предаде "Нова".
По думите ѝ към момента няма издаден нито един наказателен акт на аптека, защото текат административни проверки, като търговците имат 5 работни дни да предоставят на контролните органи изисканите документи. Тя добави, че ако се установи проблем по веригата на доставката, КЗП сигнализира Националната агенция за приходите (НАП).
Обоснованото поскъпване е свързано с повишаване на доставна цена, на наем, на работни заплати, на електричество, припомни Лакова.
Тя добави, че засега КЗП е установила най-драстично увеличение на цените при паркингите и гаражите, като при някои поскъпването достига до 100 процента.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Гумата на самолет на "Търкиш еърлайнс" се запали след кацане
Дата: 11/05, 09:32
Калас: Прекратяването на огъня между Русия и Украйна за 9 май беше цинично
Дата: 11/05, 09:31
Заради кризата с горивата индийският премиер призова за икономии и връщане на работата от дома
Дата: 11/05, 09:29
Без вода днес във Варна и региона
Дата: 11/05, 09:24
Електронният прием за общинските детски градини във Варна започва днес
Дата: 11/05, 09:14